Κύπελλο Αγγλίας: Στους «32» με περίπατο Γουέστ Μπρομ και Σουόνσι, έξω η Νιούκαστλ

3/1/2015 19:38
Επίδειξη δύναμης έκαναν Γουέστ Μπρομ (7-0 τη Γκέιτσχεντ) και Σουόνσι (6-2 τη Τρανμιρ) παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Έξω η Νιούκαστλ, ήττα με 1-0 την Λέστερ, «άγγιξαν» το θαύμα οι ερασιτέχνες των Μπλάϊθ Σπάρτανς, ήττα με 3-2 από τη Μπέρμιγχαμ.

Με πρωταγωνιστή τον Μπεραχίνο που πέτυχε τέσσερα γκολ, η Γουέστ Μπρομ του Γιώργου Σαμαρά (μπήκε στο 54’) διέλυσε με 7-0 την αδύναμη Γκέιτσχεντ (ομάδα 5ης κατηγορίας) στο «Χόθρονς» και πήρε το εισιτήριο για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Περίπατος και για τη Σουόνσι, η οποία κέρδισε με 6-2 στην έδρα της Τρανμίρ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όχι όμως και η Νιούκαστλ, η οποία ηττήθηκε με 1-0 τη Λέστερ και αποχαιρέτησε πολύ νωρίς τη διοργάνωση.

Γλίτωσε το σοκ η Ντέρμπι, «άγγιξαν» το θαύμα οι… Σπαρτιάτες

Σκούρα τα βρήκε κόντρα στη Σάουθπορτ (ομάδα 5ης κατηγορίας) η Ντέρμπι η οποία χρειάστηκε ένα πέναλτι του Μάρτιν στο 90’ για να πάρει την νίκη-πρόκριση με 1-0 στο «Πράιντ Παρκ».

Από την άλλη, η Φούλαμ του Κώστα Σταφυλίδη (έπαιξε σε όλο το ματς) έμεινε στο 0-0 με την Γουλβς στο Λονδίνο και θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό του «Μολινό».

«Άγγιξαν» το θαύμα οι ερασιτέχνες των Μπλάϊθ Σπάρτανς, καθώς η ομάδα της 7ης κατηγορίας (!) πήρε προβάδισμα με 2-0 στο ημίχρονο κόντρα στη Μπέρμιγχαμ χάρη σε δύο γκολ του… μπάρμαν Ντέιλ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή (3-2) στην επανάληψη και πήραν το εισιτήριο για τους «32» του θεσμού.

Εκτός η Νότιγχαμ Φόρεστ, ήττα με 1-0 από τη Ρότσντειλ, νωρίς εκτός και η Γουίγκαν (ήττα με 1-0 από Μπόλτον) που πριν δύο χρόνια είχε σηκώσει το Κύπελλο κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι και την περασμένη σεζόν έφτασε ως τα ημιτελικά, όπου αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Άρσεναλ.