Γκόου Αχέντ Ιγκλς - ΠΑΟΚ 0-4: Θετικός στο ξεκίνημα του ο «Δικέφαλος του Βορρά» (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
29/6/2022 22:10
Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό για τη νέα αγωνιστική περίοδο επικράτησε με 4-0 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς, πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αποτελεσματική και με σκόρερ τους Ολιβέιρα (29'), Μπάκερ (αυτ. 47'), Ρικάρντο (63') και Κωνσταντέλια (73') έφτασε σε μία εύκολη και άνετη νίκη. Το πρώτο δείγμα για το σύνολο του Λουτσέσκου ήταν καλό με τους Κάργα, Ράφα Σοάρες, Ντάντας και Κουαλιάτα να κάνουν ντεμπούτο.

Έψαχνε τα πατήματα του στο πρώτο μέρος, καλύτερος στο δεύτερο ο ΠΑΟΚΣε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Ο ΠΑΟΚ θέλησε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να απειλήσει και σιγά σιγά έψαχνε διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία

Αρχικά απείλησε με ένα σουτ του Φελίπε Σοάρες στο 12' που δεν ανησύχησε όμως τον αντίπαλο τερματοφύλακα ενώ στη συνέχεια οι Ολλανδοί απάντησαν με τον Πέπε αλλά επίσης η προσπάθεια του πέρασε άουτ.

Τελικά το σκορ άνοιξε στο 29' με τον Ολιβέιρα να δέχεται την ασίστ από τον Φελίπε Σοάρες και να στέλνει μέσα από την περιοχή την μπάλα στα δίχτυα. Αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Σάστρε ενώ οι Ολλανδοί είχαν μία καλή στιγμή με τον Μπερνέν.

Στην επανάληψη ο Λουτσέσκου άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν ρυθμό και μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου βρήκαν και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Μπάκερ μετά από σέντρα του Λύρατζη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά πιο κινητικός στο δεύτερο μέρος και στο 63΄ ο Καντουρί βρήκε ωραία τον Ρικάρντο μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Δέκα λεπτά μετά μάλιστα ήταν η σειρά του νεαρού Κωνσταντέλια να χριστεί σκόρερ ο οποίος έκανςε το 4-0 με ωραία ατομική προσπάθεια.

Αν ψάξουμε κάποιο αρνητικό στο παιχνίδι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης θα είναι ο τραυματισμός του Λύρατζη ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

ΠΑΟΚ (Α' ημίχρονο): Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες, Λάμπρου, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (Β΄ ημίχρονο) Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Ίνγκασον Κουλιεράκης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Ρικάρντο, Τσόλακ, Τζίμας