21+

21+

Σέριε Α: Θρίαμβος για Ίντερ στο ντέρμπι, ξέφυγε με +4 στην κορυφή (video)

21/2/2021 19:11
Με πρωταγωνιστές τους Λαουτάρο (δύο γκολ) και Λουκάκου (γκολ και ασίστ), η Ίντερ κέρδισε με το εμφατικό 3-0 την Μίλαν στο «Derby Della Madonnina» και ξέφυγε με +4 στην κορυφή της Σέριε Α.

Σε θρίαμβο μετέτρεψε η Ίντερ το ντέρμπι του Μιλάνου με την Μίλαν στο «Σαν Σίρο». Οι «νερατζούρι» πήραν εμφατική νίκη με 3-0 και ξέφυγαν με +4 από τους «ροσονέρι» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα το Αντόνιο Κόντε, αφού στο 5’ ο Λουκάκου έβγαλε σέντρα λουκούμι από τα δεξιά και ο Λαουτάρο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Ίντερ είχε άλλες δύο καλές στιγμές για ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, ενώ απειλήθηκε μονάχα σε μία προσπάθεια του Ερνάντεζ.Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Μίλαν άσκησε αρκετή πίεση αλλά έπεσε πάνω στον Χαντάνοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε δύο πολύ μεγάλες επεμβάσεις σε ισάριθμες προσπάθειες του Ζλάταν στο 46’ κι άλλη μια σε σουτ του Τονάλι στο 48’.

Η Ίντερ κράτησε το μηδέν και στη συνέχεια «κλείδωσε» το ματς. Ο Λαουτάρο διπλασίασε το σκορ στο 57’, ενώ ο Λουκάκου πήρε τη σκυτάλη και τρομερή ατομική ενέργεια στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Μάλιστα, ο Βέλγος έγινε ο πρώτος παίκτης όλων των εποχών που σκοράρει σε πέντε σερί Derby Della Madonnina.