21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: «Άλωσε» το Κίεβο η Λάτσιο, στους «8» Λειψία και Μαρσέιγ

15/3/2018 22:28
Η Λάτσιο επικράτησε με 2-0 της Ντιναμό στο Κίεβο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Πέρασαν Λειψία και Μαρσέιγ, εκτός η Ζενίτ.

Μετά από πέντε χρόνια η Λάτσιο θα δώσει ξανά το «παρών» σε προημιτελική φάση Γιουρόπα Λιγκ. Οι «λατσιάλι» κέρδισαν με 2-0 την Ντιναμό στο Κίεβο, ανέτρεψαν το 2-2 του πρώτου αγώνα και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «8». Στα αξιοσημείωτα πως για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1998/99 και οι δύο ομάδες της Ρώμης συνεχίζουν στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης.Η ιταλική ομάδα ήταν ανώτερη, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και τελικά πήρε τη νίκη χάρη σε δύο γκολ έπειτα από εκτελέσεις κόρνερ. Στο πρώτο, ο Λούκας Λέιβα σκόραρε με κεφαλιά (23’) έπειτα από τραγική έξοδο του Μπόικο, ενώ στο δεύτερο ο Ντε Βράι (83’) «έγραψε» το 0-2 με προβολή, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο της ομάδας του.

Ιστορική πρόκριση για Λειψία, πέρασε και η Μαρσέιγ

Η Λειψία έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από την Αγία Πετρούπολη και μετά την Νάπολι, άφησε εκτός συνέχειας και την Ζενίτ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά στην πρώτη της ευρωπαϊκή παρουσία.

Το 2-1 του πρώτου αγώνα έδινε μικρό προβάδισμα στους Γερμανούς, οι οποίοι στο 22’ άνοιξαν το σκορ με τον Ζαν-Κέβιν Ογκουστίν. Η Ζενίτ, που έχασε με τραυματισμό τον Κοκόριν απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ντριούσι, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα στο 82’ ο Λουνιόβ απέκρουσε το πέναλτι του Βέρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις έκανε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Μπρούμα, κρατώντας το 1-1 ως το τέλος.

Από την άλλη, η Μαρσέιγ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπιλμπάο και με συνολικό σκορ 5-2 πήρε άνετα το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Με τον Κώστα Μήτρογλου στην βασική ενδεκάδα τους, οι Μασσαλοί σκόραραν δύο φορές με πέναλτι του Παγιέτ (38’) και τρομερό σουτ του Οκάμπος (52’), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Οι Βάσκοι μείωσαν στο 74’ με τον Ινιάκι Γουίλιαμς, όμως στο 76’ έχασαν με δεύτερη κίτρινη τον Αντούριθ και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.