Τσάμπιονς Λιγκ: Θρυλική νίκη

Τσάμπιονς Λιγκ: Θρυλική νίκη

Αφορά τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ


Ονειρεμένη πρεμιέρα στο Τσάμπιονς Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε με 3-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μαζουακού (13’), Αφελάι (31’) και Μήτρογλου (73’) τα γκολ, μείωσε με τους Μάντζουκιτς (38’) και Γκριεζμάν (87’) η Ατλέτικο.

Μπορεί η Ατλέτικο να κέρδισε πριν λίγες ημέρες τη Ρεάλ μέσα στο «Μπερναμπέου» ωστόσο οι πρωταθλητές Ισπανίας λύγισαν μέσα στο «φλεγόμενο» Καραισκάκη, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ και μπορεί να ονειρεύεται την πρόκριση!

Μαζουακού (13’) και Αφελάι (31’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους ερυθρόλευκους και παρότι ο Μάντζουκιτς μείωσε στο 38’ για τους «ροχιμπλάνκος», ο Μήτρογλου κατάφερε να βρει δίχτυα στο 73’ για το 3-1, με αποτέλεσμα το γκολ του Γκριεζμάν στο 87’ να μην ήταν αρκετό για τους περσινούς φιναλίστ του θεσμού οι οποίοι είχαν ευκαιρίες για το 2-2, ωστόσο έφυγαν με άδεια χέρια από το Φάληρο.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουάκου, Μανιάτης, Κασάμι (83’ Γιαννούλης), Τσόρι (46’ Φουστέρ), Μιλιβόγιεβιτς, Αφελάι (69’ Εντινγκά), Μήτρογλου.

Ατλέτικο Μαδρίτης : Όμπλακ, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Ανσάλντι, Τουράν, Κόκε, Γκάμπι (56’ Γκριεζμαν), Σουάρεθ, Γκαρθία (66’ Τσέρτσι), Μάντζουκιτς.

Το ματς:


Τσάμπιονς Λιγκ: Θρυλική νίκηΤο παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 13ο λεπτό ο Μαζουακού έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κόρνερ και με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ατλέτικο, βάζοντας… φωτιά στο «Καραισκάκη».

Το γκολ δεν πτόησε τους Ισπανούς οι οποίοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα και είχαν καλές στιγμές με τους Μάντζουκιτς και Γκαρθία για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν στην κόντρα και μετά από τρομερή ενέργεια του Τσόρι, ο Αργεντινός βρήκε τον Αφελάι και αυτός δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 2-0 στο 31’ για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Η Ατλέτικο κατάφερε να μειώσει στο 38’ με τον Μάντζουκιτς, ο οποίος βρέθηκε στην πλάτη του Αμπιντάλ και με κεφαλιά έκανε το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πιέζοντας ασφυχτικά για το γκολ της ισοφάρισης και θα τα είχαν καταφέρει εάν ο Ρομπέρτο δεν έλεγε «όχι» στο δυνατό σουτ του Ανσάλντι στο 60’ αλλά και σε προσπάθεια του Γκριεζμάν λίγα λεπτά αργότερα.

Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση και στο 73’ κατάφερε να «χτυπήσει» ξανά, με τον Μήτρογλου να παίρνει τη μπάλα μετά από όμορφη ενέργεια του Κασάμι και από κοντά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του!

Στα υπόλοιπα λεπτά η Ατλέτικο κατάφερε να μειώσει με τον Γκρίεζμαν στο 87’, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει ένα 3ο τέρμα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει μια τεράστια νίκη στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, ισοβαθμώντας με την Γιουβέντους στην κορυφή του ομίλου.

«Καθάρισε» με Τέβες η Γιουβέντους


Τσάμπιονς Λιγκ: Θρυλική νίκηΣτο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γιουβέντους δεν έπεσε θύμα έκπληξης καθώς κέρδισε με 2-0 την Μάλμε στο Τορίνο και ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας να αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική την Ατλέτικο στην Ισπανία.

Πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές Ιταλίας ήταν ο Κάρλος Τέβες ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ για την ομάδα του Αλέγκρι, ανοίγοντας το σκορ στο 59’, ενώ ο ίδιος με τέρμα στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μάλιστα ο Αργεντινός σκόραρε στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 5,5 χρόνια, δίνοντας τη λύση στη Γιουβέντους η οποία είχε δυσκολευτεί στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην σουηδική ομάδα.

Η βαθμολογία του ομίλου:

1. Γιουβέντους 3
2. Ολυμπιακός 3
3. Ατλέτικο 0
4. Μάλμε 0

Η επόμενη αγωνιστική (1/10):

Μάλμε – Ολυμπιακός
Ατλέτικο - Γιουβέντους




Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ
1Χ2OverUnderX2
1.077.2517.001.352.455.08
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.223.4014.001.751.70
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.102.006.00

Σχολιασμός

35 σχόλια:

στις 16/09/2014 23:50
KAI TWRA MALME

στις 16/09/2014 23:50
OLYMPIAKARAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

στις 16/09/2014 23:50
POUTSA ME STIN SOUIDIA KAI XINO APO TWRA

στις 16/09/2014 23:51
etsi rea gavre gamises tous atitlous prodotes hala madriid vamos reaaaaaal

στις 16/09/2014 23:53
bravo stin olybiakara kai stis alles elllinikes omades.thrilooooooos for ever pados

στις 16/09/2014 23:54
ante geia poutsa stin atletiko klama ta vazelompaokia afta einai ante na sas doume tora tin penti merikes merikes pou legate gia 5ares kai 7res pou tha trogame apo atletico

στις 16/09/2014 23:56
PAXARE APAITW NA GRAPSEIS ANALUTIKO REPORTAZ GIA THN NIKH TOU OLUMPIAKOU STA SXOLIA TOU AGWNA TO SUNTOMOTERO DUNATO,EUXARISTW...

στις 16/09/2014 23:56
to elega..asso apo hmixrono..;)

στις 16/09/2014 23:58
Θρυλε γερα και συνεχιζουμε

στις 17/09/2014 00:02
BRAVO XILIA BRAVO OMADARA TI NIKISES BRAVO

στις 17/09/2014 00:04
ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

στις 17/09/2014 00:04
Oriste kai to video me ta highligts kai ta gkol giati to panw den leitourgei:

στις 17/09/2014 00:05
https://m.youtube.com/watch?v=BmbJR-Ui_FQ

στις 17/09/2014 00:09
οπως παντα ο γαυρος! το εστησε το παιχνιδι για τον εξαγριωμενο κοσμο του

στις 17/09/2014 00:10
8ELW SXOLIA APO TA VAZELAKIA KAI TIS MPOUGATSES! Giati xa8hkane 3afnika???

στις 17/09/2014 00:10
ενα θα πω:ΩΡΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΤΟΜΑΤΑ...

στις 17/09/2014 00:11
τραβα γαμησου ρε πουστη!

στις 17/09/2014 00:12
τεραστιο μπραβο στον ολυμπιακο αν και παρεπιπτοντως πρεπει να πω οτι ετσι πως επαιζε η ατλετικο κακα τα ψεματα δν αξιζε την ητα αλλα στο ποδοσφαιρο μετραν τα γκολ και ο ολυμπιακος πηρε τους 3 βαθμους

στις 17/09/2014 00:14
ligouris δεν ξερω αν παει σε μενα αυτο αλλα θα επρεπε να ντρεπεσαι πραγματικα...

στις 17/09/2014 00:15
Μπράβο γαύρε δε το περίμενα. Στο γιούβε-οσφπ θα δείξει ποιός έχει το πάνω χέρι. Άν νικήσει μες στην Μαλμέ ο ολυμπιακός.

στις 17/09/2014 00:17
ligouri pali estise kolo i mana sou kai nomizeis oti estise match o olympiako??

στις 17/09/2014 00:17
ΤΕΛΙΚΑΑΑ ΗΤΑΝ.....ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ!

στις 17/09/2014 00:18
dax min parei to mualos sas aera MEGALH NIKH alla dn exei teleiwsei tipota..3 tous sas vlepw

στις 17/09/2014 00:21
hristos kai 3 na bgoume pirame mia megali niki enantia se mia omada pou persi pire protathlima ispanias pige teliko CL kai erxotan apo niki epi ti real gt na min xaroume

στις 17/09/2014 00:27
ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ΒΑΖΕΛΟΑΕΚΟΜΠΑΟΚΙΑ ΤΩΡΑ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΦΕΤΟΣ ΘΑ ΡΙΞΕΤΕ ΠΟΛΛΗ ΚΛΑΜΑ ΘΑ ΤΡΩΤΕ ΤΑ ΓΑΜΗΣΙΑ ΑΠΑΝΩΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΚΑΑΑΑΤΙ ΜΑΑΑΓΙΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!

στις 17/09/2014 00:30
και τώρα το 95% του σαιτ θα κλαίει και θα λέει πως ήταν "στημένο" η Νίκη του Ολυμπιακού.. ΓΙΑΤΙ? ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΑΣΑΝ ΤΟ "ΣΙΓΟΥΡΟ ΔΙΠΛΟ"

στις 17/09/2014 00:40
Ο ΜΗΤΡΟΓΚΟΛ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗ ΣΗΜΕΡΑ, Α ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΨΥΧΑΡΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ ΜΑΚΑΡΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΛΕΓΑΝΕ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ!

στις 17/09/2014 00:54
ligouri τραβα δες την μανα σου που την γαμησε ολυμπιακος!!

στις 17/09/2014 01:41
Αντε γεια σας, αντε γεια σας, αντε σπιτι τωρα που [email protected] η μαμα σας!!!

στις 17/09/2014 08:59
ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ΜΑΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΣ.....

στις 17/09/2014 09:40
sygxaritiria ston olimpiako gia mia megali niki.den ekane tipota omws.yparxoun 5 agwnes akoma gia na perasei stous 16.pragma oxi eykolo.xtes o olimpiakos edeixe oti mprosta exei wraia stoixeia.epithetikis ousias.amyna kalos o botia kai o mazouakou.na min sxoliasw abidal.tragikos.a re gayroi an eixate kai manwla fetos tote isws kati kalo ginotan.me aytin tin amina omws den xerw kataposo prwxwras eyrwpi.i atletiko kourasmeni apo to derby den edeixe tipota.anousia katoxi ena dyo kala sout kai tipota allo.anyparkto presing kai amina xeiroteri apo tou olimpiakou.den tin vlepw fetos toso kali stin primera.idwmen

στις 17/09/2014 12:40
Thryle thryle.....tous gamises to spith...

H poutsa eftase mexri thn madrith..

eee gyftovazelakia to mono p STHSAME HTAN T ATLETICO STA 4 K TN 3ESKISAME STIN POUTSAAAAAA!!ANTE GEIAAA MOUNOXEILAAAAAAA

στις 17/09/2014 14:33
plhrwse kala pali o marinakis gavrakia

στις 17/09/2014 14:43
σαν χτες ο αρης νικουσε την ατλετικο στο χαριλαου. ετσι κερδισε και ο ολυμπιακος την ατλετικο

στις 17/09/2014 15:41
ΘΡΥΛΕ Η ΤΡΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ

ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΠΟΥΛΜΑΝ ΑΝΕΒΩ

ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠ΄ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ

ΓΙΑ ΝΑ ΄ΡΘΩ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΕ ΔΩ

ΠΑΛΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ

ΠΑΛΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠ΄ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΘΑ ΒΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΘΡΥΛΕ ΓΑΜΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΘΡΥΛΕ ΠΑΙΞΕ ΔΥΝΑΤΑ ΓΑΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΥΝΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.