Προκριματικά Euro: Με το… δεξί Ιταλία και Κροατία

10/9/2014 00:14
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά η Ιταλία του Αντόνιο Κόντε, η οποία κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Νορβηγίας και ισοβαθμεί στην κορυφή με την Κροατία (κέρδισε με 2-0 την Μάλτα) και Βουλγαρία (νίκη με 2-1 στο Αζερμπαϊτζάν).

Νικηφόρο ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της Ιταλίας, η οποία κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Νορβηγίας και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στα προκριματικά.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τέρμα του Ζάζα, ενώ στο 62’ ο Μπονούτσι «κλείδωσε» τη νίκη για την «σκουάντρα ατζούρα», με τον πρώτο να είχε δοκάρι στην επανάληψη για να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Νίκες για Κροατία και Βουλγαρία

Με νίκη ξεκίνησε στα προκριματικά και η Κροατία, η οποία δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μάλτα που έπαιζε με δέκα παίκτες για μία ώρα παιχνιδιού, ωστόσο κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη με 2-0.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Μόντριτς (46’) και Κράμαριτς (81’) οι οποίοι χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Κόβατς.

Βασικός αγωνίστηκε ο Χογκ της Καλλονής, με τη Μάλτα να έπαιζε από το 31' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μποργκ.

Με το… δεξί και η Βουλγαρία, η οποία κέρδισε με 2-1 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν.

Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Μιτσάνκσι της Καρλσρούη και παρότι ο συμπαίκτης του στη γερμανική ομάδα, Ναζάροφ ισοφάρισε στο 54’ για το Αζερμπαϊτζάν, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στο 87’ με τέρμα του Χριστόβ!