Μουντιάλ 2014: Πρώτος σκόρερ ο Ροντρίγκες, στον Μέσι η «Χρυσή Μπάλα»!

Μουντιάλ 2014: Πρώτος σκόρερ ο Ροντρίγκες, στον Μέσι η «Χρυσή Μπάλα»!



Μέσι και Μίλερ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στον τελικό και έτσι το «χρυσό παπούτσι» του Μουντιάλ ανήκει στον Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος σημείωσε 6 γκολ και ήταν η μεγάλη αποκάλυψη της διοργάνωσης.
Στον Μέσι η «Χρυσή Μπάλα», καλύτερος τερματοφύλακας ο Νόιερ, καλύτερος νέος ο Πογκμπά!

Με 6 γκολ σε πέντε παιχνίδια, ο Χάμες Ροντρίγκες πήρε τελικά το «Χρυσό Παπούτσι» του Μουντιάλ, καθώς ούτε ο Μίλερ (5 γκολ) αλλά ούτε ο Μέσι (4 γκολ) δεν κατάφεραν να σκοράρουν στον τελικό, με αποτέλεσμα ο 23χρονος Κολομβιανός να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης.

Στον Μέσι η «Χρυσή Μπάλα»

Από την άλλη, ο Λιονέλ Μέσι μπορεί να μην κατάφερε να οδηγήσει την Αργεντινή στην κατάκτηση του Μουντιάλ ωστόσο βραβεύτηκε με το βραβείο του κορυφαίου παίκτη της διοργάνωσης!

Μάλιστα η απόφαση έχει προκαλέσει αρκετά ερωτηματικά, καθώς με εξαίρεση τη φάση των ομίλων, όπου με δικά του γκολ βοήθησε την Αργεντινή να πάρει την πρωτιά, στη συνέχεια δεν εμφάνισε το πρόσωπο που αναμενόταν, με αποκορύφωμα την εμφάνιση του στον τελικό.

Καλύτερος νέος παίκτης της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Γάλλος Πολ Πογκμπά, ενώ το «Χρυσό Γάντι» πήρε ο Μάνουελ Νόιερ.



Ομάδα που αφορά: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Σχολιασμός

36 σχόλια:

στις 14/07/2014 01:41
Messiiiiiii

στις 14/07/2014 01:43
gelai o kosmos tpt alo de leo ne itan kaliteros apo roben apo muler apo james are asxeti.....

στις 14/07/2014 01:45
ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΚΡΙΣΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΣ ΛΥΤΡΩΝΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΕΒΑΖΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΣΙΣΤ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ.iAGUANTE MESSI!

στις 14/07/2014 01:48
ΣΤΟΝ JAMES ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ? ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΗΤΑΝ Η ΘΥΡΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΡΕΑΛ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟΝ ΝΤΙ ΜΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΧΑΜΕΣ..ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 22 ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ

στις 14/07/2014 01:53
tora opios nomizi oti axize to vravio ayto o messi na stamatisi na asxolite me ti bala

στις 14/07/2014 01:55
arias ante gamisou kai autoktona poutsozwo esu O MESSI TO A3EIZE!

στις 14/07/2014 01:59
pos to axize re epidi evaze goal se omades epipedou eladas; o muller I o james tha eprepe na to pari psofa re mlka pese apo tin taratsa

στις 14/07/2014 01:59
oute autos den to pisteue ok oli ipostirizoume ton agapimeno mas pekti ala opios xeri mpala gelai piran fotia ola ta site me ton messi gelai o kosmos i e kaliteri me diafora muler roben k james telosssss

στις 14/07/2014 02:09
den tou kanes pipa tou messi prin to pexnidi twra fae ta skata opws leei o macherano xoxo

στις 14/07/2014 02:10
kahmene paxare mia zwh th plath ths brazil tha vlepeis

στις 14/07/2014 03:52
otan katalavete meriki apo esas pos einai pleon to podosfairo (opos o gpapi07 arias34567 kai barca4ever opos kai poli ali? tha mporite pleon na milate kai na llete merika sosta pragmata

στις 14/07/2014 08:48
ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ... ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΣΤΟΝ ΜΕΣΣΙ...ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΟΥΕΦΑ, ΤΗΝ ΦΙΦΑ ΚΑΙ ΤΗΝΜΑΝΑ ΤΟΥ LUCADIRISIO

στις 14/07/2014 09:03
ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ Ο ΜΕΣΣΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΤΕ. Ο ΜΑΣΕΡΑΝΟ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ Ο ΜΕΣΣΙ .

στις 14/07/2014 10:17
ο ρομπεν κορυφαιος ολων και μετα μασερανο και ροντριγκεζ...ουστ σπρωχτοι...ουγκανοι...τσατσοι...ρουφιανοι...πουτανας γιοι....

στις 14/07/2014 10:48
Ολοι με την αξια τους

στις 14/07/2014 10:48
ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΜΠΑΛΑ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΧΟΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΜΕΣΣΙ.... ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΟΥΕΦΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΦΑ ΜΑΦΙΑ... ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ... ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝΕ MVP ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΚΗ ΓΚΩΝΙΑ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ...

στις 14/07/2014 10:49
ΝΑΥΠΛΙΟ...ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΦΙΛΕ..;

στις 14/07/2014 10:54
αχαχαχαχααχα

στις 14/07/2014 10:58
το πιο τραγικο δεν ειναι που η fifa εδωσε την χρυση μπαλα στον μεσσι αλλα που μερικοι πιστευετε οτι το αξιζε κι ολας.. ειστε πιο τραγικοι και απο την ΦΙΦΑ

στις 14/07/2014 13:57
den aksize o messi to papoutsi....

στις 14/07/2014 13:58
marinos +fono mazi sou

στις 14/07/2014 15:33
Pali tin xrisi balla ston aniparxto messi....ELEOS............... anti gia rodrigez..,Lahm i roben....Gamo ton ritsoli... gamo ton theo'tou..tin panagiatou....kai ton poustraki ton xristo'tou ton bastardo....figlio di putana.....Ante gamithite Mesi..,Ronaldo..,real kai barca...kai osi singrinoun tin merkel me ton germaniko lao kai podosfero...na pate sta tsakidia....kompleksiki palioracistes...anomali tis fisis!!!

στις 14/07/2014 15:35
poios to aksize re? o eksafanismenos robben tou hmitelikou? o james rodrigues?(mporei alla opos kai na to kanoume eftase mono mexri tous 8) h o muller?edo mporei na akouso kapoia gnomh alla h alitheia einai oti o messi perase thn argentinh polles fores sto mundial(stous omilous p.x.) eno apo thn germania den ksexorise toso kapoios.

στις 14/07/2014 15:35
ti gamas ton ritsoli alex?pou den edose kokkinh sto neuerako sou?

στις 14/07/2014 15:36
kai mhn akouo na lene oti den epaikse xtes o messi.an to eixe parei tha ton kanate vasilia.tous kseftilese tous amyntikous se para polles faseis.

στις 14/07/2014 16:27
o macierano poses kitrines ekane re...tou arxidi pou tou evgale to mati ston bastian ti itane re den itan 2 kitrini...o manolis itan entos perioxis vriski tin bala kathara kai singrounete dinata afto einai...posa aniparkta faoul edose stos loosers....

στις 14/07/2014 17:10
dld re toche mas les oti epidi evale 4 goal to ena apo penalty axizi to vravio o james kouvalise oli tin Colombia me ta 6 goal tou kai o maradona ipe oti de to axize kai esi ipostirizis oti o epidi apoklistike stous 8 o james de to axize isa isa agori mou evale 6 goal se ligotera mats apo ton mesii opote afto pou les evnoi to james stamata na les mlkies lipon an to pistevis akomi stamata na asxolise me to athlima

στις 14/07/2014 18:20
poswo ampali ine meriki mexri k i argentinikes efimerides grafoun pos den axize o messi ti xrisa mpala k sis eki kolimeni asxeti sas gamai ti sas kani re pousti poso asxeti ipame oxi k etsi

στις 14/07/2014 18:24
ο Ροντρίγκες πήρε το χρυσό παπούτσι. (για όσους δεν το γνωρίζουν)

στις 14/07/2014 19:11
messi dystyxws den egines xtes maradona kai oute tha gineis.opoios eide ton maradona mono me ton xatzipanagi mporei na ton sygkrinei.

στις 14/07/2014 20:37
gpapi allh fwra mila ellhnika na se katalvainoume oxi pakistanika vrwmiarh realakia O messi PROSPATHUSE KAI TA EKANE OLA MAZI ME DI MARIA KAI GENIKA H ARGETINH EXASE TON TELIKO ENW TO A3EIZE EVALE PALACIO MESA TON SAPIO MAZI ME AGUERO POU DEN AKOUSTIKE KAN ENW STIN SITI PATAGO EKANE! KALUTERA NA EIXE MESA LAVVEZI KAI HIGUAIN KALUTERA THA PAIZANE EVALE TOUS SAPIOUS O MALAKAS O PROPONITHS TIS ARGETINHS AN HTAN O HIGUAIN EKEI STO TET-TATET ME TO LATHOS TOU KROOS THA TO EVAZE O HIGUAIN ENW O PALACIO ME TIN MPALA E3W EFIGE OTAN PIGE NA TON KREMASEI DITHEN!

στις 14/07/2014 20:38
FETOS EKANE OTI EKANE MIA FWRA STIN KARIERA TOU POU OUTE H MANA TOU TON I3ERA APO PRIN AUTON KAI ITHELE KAI XRUSI MPALA XRUSO PAPPOUTSI GIA SCORER KAI POLU TOU EINAI!

στις 14/07/2014 20:40
ARIAS ESU TO PENALTY VLEPEIS MONO; E PITSIRIKA; VRWMILE OXI TO FAOUL TO APEUTHEIAS ? TA DOKARIA POU EIXE TO FALTSIRISTO GOAL POU TA EXOUN OLA AKOMA K STO CARTOON KAI MILAS ESU NA PEIS TI; ME TIN REAL SOU; POU O KLAPIARHS EFIGE ME 4-0 ? KAI EKANE DIAKOPES ME TA PUSTRAKIA STIN MUKONO?

στις 14/07/2014 23:23
Axaxaxax...O KLAPIARHS EFIGE ME 4-0 ? KAI EKANE DIAKOPES ME TA PUSTRAKIA STIN MUKONO?

στις 15/07/2014 01:30
barca karnavali ampalo alvanaki an itan les o igouain tha to evaze ala toso ilithios pou ise auto pou exase o igouain mexri k si to vazes axriste alvane pou mathes k mpala trava na katharisis kana tzami sta fanaria k ase ti mpala palio kologenima poutanas k ama xanavrisis tha sou gamisos oti exis k den exis kolomaga tou pc mporis na les oti thes xwris na vrizis palio mounopano ama de saresi auta pou leme min asxolise mpastardi ainte poli sanextikame k sena palio zoo ta mathes ola...........

στις 15/07/2014 07:52
1on ama ine na pame me tis efkeries pou exase as to dinan sto geka defteron o messi evale ena foul pou to evaze kai I giagia mou to goal tou james to ides ti goalara pige kai varese; o james monos tou ta evaze de tou ta edine se keni estia o di maria axriste xeris kai bala trava aftoktona aftistike

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.