Μουντιάλ 2014: Στον τελικό η Αργεντινή!

Μουντιάλ 2014: Στον τελικό η Αργεντινή!

Αφορά τον αγώνα ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ


Με τον Ρομέρο να αποκρούει δύο πέναλτι, η Αργεντινή κέρδισε με 4-2 την Ολλανδία στη «ρώσικη ρουλέτα» και θα διεκδικήσει κόντρα στη Γερμανία την κατάκτηση του Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1986! 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση, σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές ευκαιρίες.

Για 5η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1990, η Αργεντινή προκρίθηκε σε τελικό Μουντιάλ, καθώς επικράτησε με 4-2 της Ολλανδίας στα πέναλτι (0-0 κ.δ) και θα διεκδικήσει στο «σπίτι» της Βραζιλίας το πρώτο της τρόπαιο στο θεσμό μετά το 1986, αντιμετωπίζοντας τους Γερμανούς για 3η φορά σε τελικό!

Ήρωας των Αργεντινών ο Σέρχιο Ρομέρο ο οποίος απόκρουσε τα πέναλτι των Φλαάρ και Σνάιντερ και οδήγησε την ομάδα του στον τελικό, με την Ολλανδία από την πλευρά της να είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να «σφραγίσει» το εισιτήριο στην κανονική διάρκεια, καθώς ο Ρόμπεν κόπηκε την τελευταία στιγμή στο 90’ από τάκλιν του εξαιρετικού Μασεράνο.

Ο Λουίς Φαν Χαάλ προτίμησε να μην ρίξει στο παιχνίδι τον Κρούλ όπως με την Κόστα Ρίκα, καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και ο Σίλεσεν δεν κατάφερε να μιμηθεί τον γκολκίπερ της Νιούκαστλ, αφού δεν κατάφερε να αποκρούσει κανένα από τα πέναλτι της Αργεντινής.

Στις 13 Ιουλίου στο «Μαρακανά» ο μεγάλος τελικός, με τις δύο ομάδες να έχουν μονομαχήσει για το τρόπαιο το 1986 και το 1990, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η Γερμανία είναι η ομάδα που είχε αφήσει εκτός τετράδας τους Αργεντινούς στα Μουντιάλ του αλλά και του 2010.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Ίντι (46’ Γιάνμαατ), Ντε Φράι, Φλάαρ, Κάουτ, Μπλίντ, Ντε Γιονγκ (62’ Κλάσι), Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (96’ Χούντελαρ)

Αργεντινή: Ρομέρο, Ρόχο, Ζαμπαλέτα, Ντεμικέλις, Γκαράι, Μασεράνο, Μπίλια, Πέρες (82’ Παλάσιο), Λαβέτσι (100’ Ροντρίγκες), Μέσι , Ιγκουαΐν (82’ Αγκουέρο)

Το ματς:


Μουντιάλ 2014: Στον τελικό η Αργεντινή!Το παιχνίδι είχε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και οι δύο ομάδες προτίμησαν να μην ρισκάρουν με αποτέλεσμα ο αγώνας να κυλούσε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, με τους Ρόμπεν και Μέσι να ήταν καλά κλεισμένοι από τις αντίπαλες άμυνες.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη και έπρεπε να φτάσουμε στο 75’ για την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιγκουαίν να αστοχεί με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Πέρες.

Ωστόσο η Ολλανδία ήταν αυτή που «άγγιξε» το γκολ στο 90’ όταν ο Ρόμπεν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο την τελευταία στιγμή ο εξαιρετικός Μασεράνο έκοψε σε κόρνερ, σώζοντας την ομάδα του και οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Αργεντινή έχασε δύο μεγάλες στιγμές με τους Παλάσιο και Μάξι Ροντρίγκιες οι οποίοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και τελικώς η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο κορυφαίος της Ολλανδίας, Φλαάρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομέρο από την «άσπρη βούλα», με τον Αργεντινό γκολκίπερ να αποκρούει και το πέναλτι του Σνάιντερ και οδήγησε την ομάδα του στον μεγάλο τελικό.

Τα πέναλτι: Φλαάρ απόκρουση, Μέσι 0-1, Ρόμπεν 1-1, Γκαράι 1-2, Σνάιντερ απόκρουση, Αγκουέρο 1-3, Κάουτ 2-3, Μάξι Ροντρίγκιες 2-4




Στοιχεία για τον αγώνα: ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.053.303.401.901.601.261.281.67
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
2.601.903.751.751.70
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.701.753.5020.00

Σχολιασμός

41 σχόλια:

στις 10/07/2014 01:56
7-0

στις 10/07/2014 01:56
I Germania de xani oti kai na kanoun oi kodoi tha vali polla DEn axize na perasi apo olandia epipleon imaste evropeoi polites

στις 10/07/2014 01:57
tragikos o cillesen

στις 10/07/2014 01:59
Μεχρι και ο Καρνεζης θα το επιανε το τελευταιο :P

στις 10/07/2014 02:01
Brasil, decime qué se siente tener en

casa a tu papá.

Te juro que aunque pasen los años,

nunca nos vamos a olvidar...

Que el Diego te gambeteó, que Canni te

vacunó, que estás llorando desde

Italia hasta hoy. A Messi lo vas a ver, la Copa nos va a traer, Maradona es más grande que Pele.

στις 10/07/2014 02:05
7-0 ia rgidini sernotan kai pige teliko gt etixe efkoles omadess mono I olandia itan I diskoli kai den axize na perasi oute to velgio oute oute I bosnia oute to iran oute I nigiria oute I elvetia den itan omades sovares san kai emas itan mono I olandia kai den eprepe na perasi tora omos to karma tha rixi alla 7 na iste sigouroi

στις 10/07/2014 02:05
ΟΜΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

στις 10/07/2014 02:07
ampalh entelws h argentinh

στις 10/07/2014 02:10
Τι μαλακιες θα δω εδω περα.....τι εφταρες λετε παλι ρε; Ημαρτον

X το κοβω και να κριθει παραταση ο τελικος

στις 10/07/2014 02:13
i kolofardia tis argentinis tha prepi na stamatisi kapote gia na tin doume tora me enan antipalo me megaliteri dinamikotita

στις 10/07/2014 02:20
ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΩ ΟΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ....

ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΣΕ ΓΑΜΗΣΕ ΜΕ ΕΦΤΑΡΑ ΜΕΣ'ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΣΟΥ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑΑΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕΣΣΙ,ΓΚΑΡΑΙ,ΑΓΟΥΕΡΟ,ΡΟΔΡΙΓΚΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕΕΕΣ

ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΜΕ ΜΕΣΣΙ ΘΑ ΓΑΜΗΣΩ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑΑΑΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑΑΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑΑ ΤΟ 3ο ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΡΑΚΑΝΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΑΕ ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ

στις 10/07/2014 02:22
SOMOS ARGENTINOS

VAMO CARAJO ARGENTINA!!!!!!

στις 10/07/2014 02:40
toulaxiston tha bgeite deuteroi argentine me ellhniko aima paxare

στις 10/07/2014 02:41
pios messi ??? o kontos me th grabata xaxaxa

στις 10/07/2014 02:43
mexri n ftasete ta 5 p auto den prokeite n ginei esi tha roufas th poutsa ths brazilias karkiniarh anthellhna paxare

στις 10/07/2014 02:57
naiiii

στις 10/07/2014 03:51
ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ ΤΙ ΠΑΛΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΕΣ ΕΛΕΗΕΝΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΓΡΑΔ=ΦΕΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΙΑ?ΑΚΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΕΕΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΑΙΞΑΜΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ?ΣΩΠΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΡΙΑΣ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΕΤΛΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΟ ΜΑΣ ΤΑ ΖΑΛΙΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

στις 10/07/2014 03:53
ΕΣΥ ΠΑΛΙΟ ΑΡΧΙΔΙ ΜΑΛΑΚΑ ΛΟΥΚΑΝΤΡΙΣΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙ ΕΛΕΗΝΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΟΥΣΤΑ ΤΟΝ ΦΑΝ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΝ ΓΚΑΑΛ.ΕΣΥ ΜΑΛΑΚΑ ΚΛΑΨΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΛΕΣ ΠΑΛΙΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ Ε ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΣΙΧΑΜΕΝΟ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ?

στις 10/07/2014 03:57
ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΛΙΟ ΜΑΛΑΚΑ ΑΡΙΑΣ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙΥΤΕΛΟΥΣ Η ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΗΣ ΑΝΤΙΑΡΓΕΝΤΙΝΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΙΚΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΤΣ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΑΛΑΚΣ.ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΡΙΣΑΘΛΙΕ ΕΛΕΗΝΕ ΑΧΡΗΣΤΕ ΒΟΙΔΟΜΑΛΑΚΑ ΓΑΙΔΑΡΕ.ΤΙ 7-0 ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΛΕΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΡΙΞΕΙ ΡΕ ΕΛΕΗΝΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΟΛΟ.

στις 10/07/2014 03:59
ΑΠΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΙΣΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΑΛΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΑΜΣ ΛΕΣ ΤΑ ΧΑΖΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΟΣ ΝΑ ΣΚΑΜΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΠΟΥΣΤΑΚΑΛΡΑ ΜΑΣ ΕΜΑΣ ΤΒΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΩΝ ΜΑΛΑΚΑ Ε ΜΑΛΑΚΑ?ΚΑΛΨΕ ΠΑΛΙΟ ΑΡΧΙΔΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΝΟΥΝΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ ΕΜΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

στις 10/07/2014 04:22
river agmo to xristo sou ti mana sou ti panagia sou n ta nekra sou ola palio mlka ego de se evrisa den ipa tpt gia ton malia pou mas ta prizis lipon karioli me vrizis xoris logo gia mia ethniki omada pou oute kan ise apo ayti ti xora oute kan exis pai pote me vrizis gia mia gamoxora pou tin vrizi olo to tsat ayta pou ipa simfonoun olio sxedon skepsouligo I argedini me pious epexe; bosnia iran nigiria me tin bosnia tpt me to iran eprepe na ixe fai 2 goal me tin nigiria ekane ena kl pexnidi meta epexe me elvetia epipedo elladas pige paratasi kai meta me velgio ena metrio pexnidi simera ixe tin kolofardia tis costa rica sto proto imixrono epexa kl ok meta omos dialithike I olandia tin patise pigan sta penalty kai I tixi ti voithise alla to karma timori kai tha sou rixi kamia 7ara epipleon ipostirizo ti Germania gt ine apo tin evropi kai ime evropeos politis

στις 10/07/2014 05:05
river7 ... brazilia 5 mundial ampalh argentinh 2 mundial k to 1 me goal xeri ... roufa k skase lol

στις 10/07/2014 05:06
mia zwh pisw apo brazil tha ste k o deuteros ine ena tpt

στις 10/07/2014 05:09
re eseis iste oi ellhnares pou me legate alvano epeidh ipa oti h omada ine athlia k otan apoklistike ginate argentinh h brazilia h germania ...hahaha oi pragmatikoi alvanoi apokaliftikan ...

στις 10/07/2014 05:43
FORZA ARGENTINA !!!!!!!!!

στις 10/07/2014 07:13
Καλως τα παιδια....δηλωστε πληρη υποταγη απο την παρασκευη αφου υποτιθεται οτι το σκεφθειτε για να παρετε καποια δις βοηθεια για τον λαουτζικο σας απο την Γερμανια και θα εχετε μια καλη μεταχειρηση......Αλλιως! το τροπαριο της κασσιανης τραγουδειστε το απο τωρα.

στις 10/07/2014 09:38
o van xaal xtes tin patise.re kooutsara giati evales mesa ton huntelaar kai den kratises tin allagi gia ton termatofylaka;;;ti ton evales ton hunt;na to pareis stis kathisteriseis;am de....mpeton arme i amyna tis argentinis.i kaliteri amyntiki leitourgia se olo to mundial .zabaleta-demichelis-macherano-gago-biglia pisw skoupizoun ta panta.kai me kontra epitheseis oi argentinoi xtypane.panaxia ston teliko kai twra germanarades na doume poso magkes eiste telika.messi gia to mats tis zwis tou.lete na tou fygei mesa apo ta xeria;;;den nomizwwwwww

στις 10/07/2014 09:58
ΤΣΑΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

στις 10/07/2014 10:02
ΠΟΥΤΑΝΟΠΑΙΔΙ ΛΟΥΚΑΝΤΙΡΙΣΙΟ... ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ; ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..; ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ; ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ ΔΗΛΑΔΗ,ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΣΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ... ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ, Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΥΤΣΟ... ΩΡΑΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.. ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΙ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΕΙΣ, ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ,ΑΥΤΟΚΤΟΝΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ...

στις 10/07/2014 10:11
ΤΣΑ ΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥ

στις 10/07/2014 11:05
καλα ρε πορομενα στις 5 τα ξημερωματα βρηζεστε? καλα εντομεταξυ.. κοστα ρικα μας νικαει πεναλτυ , μετα η ολλανδια κερδιζει στα πεναλτυ την κοστα ρικα.. και τωρα η αργεντινη την ολλανδια..

στις 10/07/2014 12:30
Η Αργεντινή ήταν καλυτερη και άξιζε την πρόκριση. Η κωλοφαρδια της Κόστα Ρίκα δε μπορεί να συγκριθει με την τύχη καμίας ομάδας.

στις 10/07/2014 12:40
«Στο ημίχρονο είπαμε ότι έπρεπε να μείνουμε

συγκεντρωμένοι, αλλά να μην τους ξεφτιλίσουμε».

- Ματς Χούμελς

στις 10/07/2014 13:40
αυτο το 0-0 μας πηγε ολους κουβα. ευχομαι στην αργεντινη να φαει 7γκολ

στις 10/07/2014 15:09
Κουτσα κουτσα τα κατεφερε η αργεντινη

στις 10/07/2014 16:54
η Αργεντινη νικησε την Ολλανδια στα πεναλντυ η οποια νικησε την Κοστα Ρικα στα πεναλντυ ...η οποια νικησε την Ελλαδα στα πεναλντυ....ψψψ τι σεναριο....ποιος θα το φανταζοτανε..!!

στις 10/07/2014 16:58
..και τωρα λογικα αν δεν δουμε καμια αλη ΤΣΟΝΤΑ ...τοτε και η Αργεντινη θα χασει στα πεναλντυ απο την Γερμανια ... :)

στις 10/07/2014 17:52
Πάμε Αργεντινή!!!

στις 10/07/2014 17:53
Και μην ακούω μαλακίες,η Αργεντινή αξίζει να βρίσκεται στον τελικό.

στις 10/07/2014 20:23
Einigkeit und Recht und Freiheit

für das deutsche Vaterland!

Danach lasst uns alle streben

brüderlich mit Herz und Hand!

Einigkeit und Recht und Freiheit

sind des Glückes Unterpfand;

|: blüh im Glanze dieses Glückes, blühe, deutsches Vaterland. Και στα Ελληνικα καφρακια... Ενότητα, δικαιοσύνη και ελευθερία Για την γερμανική Πατρίδα! Αυτό να επιδιώξουμε Αδερφικά με την καρδιά και με τα χέρια! Ενότητα, δικαιοσύνη και ελευθερία Είναι η βάση της ευτυχίας! Άνθησε στο φως της ευτυχίας αυτής άνθησε, γερμανική Πατρίδα.

στις 11/07/2014 04:16
omada fouska h germania

den exi tixi,

kaliteros telikos argentini-mexiko

argentini xili

na blepame mpalitsa

kai oxi ta gidoprobata tous germanous

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.