Μουντιάλ 2014: Πρόκριση στην παράταση για Γερμανία

1/7/2014 01:40
Η Γερμανία τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην μαχητική Αλγερία και χρειάστηκε την παράταση και τα γκολ των Σούρλε (92’) και Οζίλ (119’) για να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά, με τους Αφρικανούς να μειώνουν απλώς για το τελικό 2-1 με τον Τζαμπού (120+1’). Με Γαλλία στους «8» τα «πάντσερ».

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ εξασφάλισε η Γερμανία, η οποία ζορίστηκε αρκετά απέναντι στην Αλγερία, ωστόσο πήρε τη νίκη στην παράταση (2-1) «σφραγίζοντας» έτσι το εισιτήριο για τους «8», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

Σούρλε με τακουνάκι (92’) και Οζίλ με σουτ (119’) έδωσαν την δύσκολη νίκη στην Γερμανία, με την Αλγερία στον αντίποδα να κλέβει τις εντυπώσεις, καθώς έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Λεβ και είχε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ στην κανονική διάρκεια αλλά και στην παράταση, μειώνοντας τελικώς στο 120+1’ με τον Τζαμπού.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Αλγερίας (και πρώην του Εθνικού και του Παναιτωλικού) Εμπολί ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις όπως και ο Νόειρ ο οποίος χρειάστηκε ουκ ολίγες φορές να παίξει… λίμπερο για να σώσει την ομάδα του από επικίνδυνες καταστάσεις.

Η Γερμανία είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 14’ με σουτ του Σβάινσταϊγκερ, ωστόσο στη συνέχεια η Αλγερία ανέβασε ρυθμούς, απάντησε στο 15’ με σουτ του Φεγκουλί, ενώ είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 18’ με πλασέ του Γκουλάμ.

Οι Αλγερινοί είχαν μπλοκάρει τους Γερμανούς που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν εύκολα ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα άφηναν αρκετά κενά στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύονταν η αφρικανική ομάδα που έβγαινε πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, με τον Νόιερ να παίζει… λίμπερο, σώζοντας αρκετές φορές τα «πάντσερ».

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Εμπολί είπε «όχι» στους Γερμανούς με διπλή απόκρουση στο σουτ του Κρόος και στο κοντινό πλασέ του Γκέτσε, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Σούρλε στο 46’.

Στην επανάληψη, η Γερμανία μπήκε αποφασισμένη για να πετύχει το γκολ και στο 55’ απείλησε με σουτ του Λαμ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Εμπολί. Ο Αλγερινός γκολκίπερ ήταν εξαιρετικός αποκρούοντας και το σουτ του Μίλερ (80’), με τον Γερμανό άσο μάλιστα να αστοχεί από ιδανική θέση δύο λεπτά αργότερα, χάνοντας ακόμα μια καλή στιγμή για την ομάδα του Λεβ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο, εκεί όπου η Αλγερία «λύγισε», καθώς στο 92’ ο Μίλερ με τακουνάκι έδωσε το προβάδισμα για τη Γερμανία, η οποία γλίτωσε στο 101’ όταν ο Μοστεφά αστόχησε από ιδανική θέση και στο 119’ ο Οζίλ «σφράγισε» τη νίκη, «γράφοντας» το 2-0, με τους Αλγερινούς να μειώνουν στις καθυστερήσεις με σουτ του Τζαμπού.

Τα αποτελέσματα στους «16» (εδώ αναλυτικά)