Μουντιάλ 2014: Επική ανατροπή και πρόκριση για Ολλανδία (video)

Αφορά τον αγώνα ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

Το Μεξικό με γκολ του Ντος Σάντος (48’) βρίσκονται λίγα λεπτά μακριά από μια ιστορική πρόκριση, ωστόσο η Ολλανδία με σουτ του Σνάιντερ στο 88’ και πέναλτι του Χούντελαρ στο 90+4’, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι Μεξικανοί, έκαναν την μεγάλη ανατροπή (2-1) και πήραν το εισιτήριο για τους «8» του Μουντιάλ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Ελλάδα ή την Κόστα Ρίκα.

Η Ολλανδία θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στους «8», εφόσον η Εθνική μας ομάδα ξεπεράσει το εμπόδιο της Κόστα Ρίκα, καθώς οι «οράνιε» παρότι βρέθηκαν να χάνουν μέχρι το 88’ από το μαχητικό Μεξικό, έκαναν την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά (2-1) και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ για δεύτερη συνεχόμενη φορά μετά το 2010.

Το Μεξικό με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στις αρχές της επανάληψης με ωραίο σουτ του Ντος Σάντος (48’) και έδειχνε να αντέχει την πίεση των Ολλανδών, ωστόσο «λύγισε» στα τελευταία λεπτά, καθώς Σνάιντερ (88’) και Χούντελαρ (90+4’ πεν.) παραβίασαν την εστία του εξαιρετικού Οτσόα και χάρισαν την πρόκριση για την ομάδα του Ντος Σάντος.

Στα αξιοσημείωτα ότι οι Μεξικανοί βρέθηκαν για 6η συνεχόμενη φορά στους «16» ωστόσο δεν κατάφεραν ούτε τώρα να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά, κάτι που έχουν καταφέρει δύο φορές στην ιστορία τους ως διοργανωτές (1970, 1986)

Μουντιάλ 2014: Επική ανατροπή και πρόκριση για Ολλανδία (video)Το Μεξικό πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, καθώς από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσε πολύ καλά την μπάλα και στο 17’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ερέρα να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 24’ το Μεξικό απείλησε ξανά, με τον Σίλενεν να αποκρούει το σουτ του Σαλσίδο αλλά και αυτό του Ντος Σάντος στο 42’, με την Ολλανδία από την πλευρά της να μην μπορούσε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες, έχοντας χάσε και με τραυματισμό τον Ντε Γιόνγκ μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο οι «οράνιε» μπορούν να διαμαρτύρονται για το πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για ανατροπή του Ρόμπεν από τον Μορένο ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Μεξικανοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, καθώς στο 48’ ο Ντος Σάντος με ωραίο σουτ, νίκησε τον Σίλενεν, «γράφοντας» το 1-0. Η Ολλανδία μετά το γκολ, κέρδισε μέτρα και στο 57’ είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς μετά από κόρνερ, ο Ντε Φράι δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Οτσόα ο οποίος απόκρουσε εξ’ επαφής, με την μπάλα να χτυπάει στη συνέχεια στο δοκάρι!

Στα υπόλοιπα λεπτά το Μεξικό άντεχε την πίεση της Ολλανδίας η οποία δεν δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία, ώσπου στο 88’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σνάιντερ ο οποίος με ξερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τους «οράνιε».

Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ο Ρόμπεν με ωραία ενέργεια στην περιοχή κέρδισε πέναλτι από τον Μάρκες, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Μεξικανοί, και ο Χούντελαρ που αντικατέστησε τον Φαν Πέρσι, δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 90+4’.

Τα αποτελέσματα στους «16» (εδώ αναλυτικά)