Μουντιάλ 2014: Αποκλείστηκε η Ισπανία (video)

Μουντιάλ 2014: Αποκλείστηκε η Ισπανία (video)

Αφορά τον αγώνα ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ


Η πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία έμεινε εκτός Μουντιάλ! Με γκολ των Βάργκας (20’) και Αράνγκιζ (43’), η Χιλή κέρδισε με 2-0 τους Ισπανούς και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας παράλληλα τους «φούριας ρόχας» εκτός συνέχειας!

Μια ιστορική νίκη πανηγύρισε η Χιλή, η οποία κέρδισε με 2-0 την Ισπανία, «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «16» του Μουντιάλ και άφησε την ομάδα του Ντελ Μπόσκε εκτός συνέχειας, βάζοντας έτσι τέλος σε ένα επικό σερί τριών νικηφόρων μεγάλων διοργανώσεων (Euro 08, Μουντιάλ 10, Euro 12) που είχαν οι «φούριας ρόχας».

Από τα πρώτα λεπτά η Χιλή έβαλε δύσκολα στην Ισπανία, καθώς κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα και με συνεχόμενο πρέσινγκ δεν επέτρεπε στους Ισπανούς ποδοσφαιριστές να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Η πρώτη ευκαιρία της Ισπανίας ήρθε στο 16ο λεπτό με σουτ του Αλόνσο που απόκρουσε ο Μπράβο και τέσσερα λεπτά μετά η Χιλή κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Αράνγκις να δίνει στον Βάργκας και αυτός «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του Σαμπάολι.

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, η Χιλή έλεγχε απόλυτα το ρυθμό, καθώς η Ισπανία δεν μπορούσε να βρει λύσεις και να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και τελικώς στο 43’ ο Αράνγκις έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Χιλιανούς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας.

Στην επανάληψη η Ισπανία πίεσε για να επιστρέψει στο παιχνίδι και στο 53΄έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Μπουσκέτς να αστοχεί από ένα μέτρο! Στη συνέχεια η Χιλή «πάγωσε» το ρυθμό, ώσπου ο νεοεισελθόντας Καθόρλα κατάφερε να απειλήσει με δύο σουτ στο 80’ και στο 88’, χωρίς να καταφέρει να κερδίσει τον Μπράβο, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ινιέστα στο 84’.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και έτσι η Χιλή έστειλε στο… σπίτι της την πρωταθλήτρια Ισπανία και θα παίξει την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Ολλανδία για την 1η θέση του ομίλου!

Βαθμολογία 2ου ομίλου:

1. Ολλανδία 6
2. Χιλή 6
-----------------
3. Ισπανία 0
4. Αυστραλία 0

Η επόμενη αγωνιστική:

Αυστραλία – Ισπανία (23/6, 19:00)

Ολλανδία – Χιλή (23/6, 19:00)

Τα γκολ:







Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ
1Χ2OverUnder1X12
6.504.351.371.302.602.611.13
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
6.002.501.801.502.00
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 18/06/2014 23:58
πολυ δυνατοι παιχτες οι χιλιανοι !!

στις 18/06/2014 23:59
Δυστηχως αλλα ο κυκλος της ισπανιας τελειωσε

στις 19/06/2014 00:00
i mana sou teleiwse na gamietai poustogavre

στις 19/06/2014 00:05
ΤΕΛΟΣ Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ,ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΙ ΝΕΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΟΙ ΚΑΣΙΓΙΑΣ ΤΣΑΒΙ ΙΝΙΕΣΤΑ ΡΑΜΟΣ ΑΛΟΝΣΟ ΔΙΚΑΙΟΣ Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΔΕΙΧΝΩΝΤΑΣ ΜΑΣ ΠΟΣΟ ΞΕΠΕΤΑΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

ΥΣ Ο ΝΤΙΕΓΚΟ ΚΟΣΤΑ ΕΑΝ ΗΘΕΛΕ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ ΤΩΡΑ ΚΑΤΣΕ ΑΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

στις 19/06/2014 00:07
καλα αφου μου μαζι το αμπαλι τον ντιεγκο κωστα και τον πεδρο τι θα κανουν δεν θα τελειωναν?

στις 19/06/2014 00:07
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΕΖΟΝ ΕΧΟΥΜΕ CL ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ MUNDIAL!

στις 19/06/2014 00:12
me tosous ampalous pou exi stin 11 pou pezounstin ouefalona tin atitli ti perimenan .....................

στις 19/06/2014 00:18
τελος για την ισπανια ωρα για ανανεωση και νεα ταλεντα

μεγαλο μπραβο στην χιλη

στις 19/06/2014 00:30
o ramos o alonso mesa kai posoi akoma tis real kai o silva tis siti torres chelsea costa chelsea pleon kai leei tis barca einai gpapi alvane pls autoktona re pitsirika pou eisai mono kai mono gia ta 10 c.l ta sapia ta 5 apo to 1950 vlaka kai eisai gauros kiolas epeidhs tin ellada exei ta prothilimata kala ta lew? 15 to polu 17 pitsirika ante peis gala esu kai to zwo o allos o pako POU DEN SKAMPAZETE APO MPALA....! STO MONO POU SUMFONW EINAI ME ALEXFX125 OTI TO MUNDIAL PLEON EINAI ANUPARKTO KAI STIMENO STO FULL...! ME TOSOUS PAIXTARES 11ADA KAI STON PAGKO NA APOKLIETAI APO TIN 1H FASH H ISPANIA E? KALA KALA...FANTAZOME POSOI PIGAN KOUVA POU PONTARAN STIN ISPANIA NA TO PAREI...TO MUNDIAL KAI OTI THA PERASEI APO OMILO OLA GIA TA LEFTA GINONTE 3UPNATE SPANIA PAIZUN OMADES GIA TIN FANELA KAI GIA NA DEI3OUN LIGO KANONIKO PODOSFAIRO ALLA KAI PALI ISPANIA HTAN ANUPARKTH SHMERA MPRAVO STIN XILH K EIDIKA STON SHANCHEZ MAS TIN PAIXTURA... TA EDOSE OLA!

στις 19/06/2014 00:32
na pieis* pako.biga to allo to mwro ennwusa;)

στις 19/06/2014 00:46
ante autoktona re malaka ampale den xeris ti exi i mpala mesa k milas to idio ekanes k me tin kolo ouefalona sou mas eprizes ta rxidia k sto telos pires ta rxidia mou sto stoma sou ante na vizaksis ti manoula sou k mi milas poly palio alvanaki se dosame na fas milas kiolas mpourtzovlaxe pou ine stimeno epidi den perase i ispania kimismeno itan stimeno k ekatse na xeftilisti ilithie asxete .......

στις 19/06/2014 00:48
k mi milisis mpastardo ainte me opion den simfonis mpenis k ton vrizis ilithie mathe mono na les tin apopsi sou k na min asxolise me tous alous palio zwo

στις 19/06/2014 00:58
GPAPI NA MIN ASXOLOUME; EISAI TOSO POUTSOZWO TO MONO POU 3ES NA KANEIS SE KATHE TI OTI AFORA TIN BARCA K NA POUNE NA SXOLIASEIS SAN SKATOZWO KAI NA XERESE GIATI EISAI ENAS PITSIRIKAS AMPALOS RE VRWMIARH APLUTE ALVANE DN MPOROUSE NA PERASEI; E; TO PAGKOSMIO TO 2010 OMADA POU PIRE KAI PANEUROPAIKO DN THA MPOROUSE NA PERASEI APO OLLANDIA KAI XILH E; OTAN LEW OTI EISAI ASXETOS TIPOTA DEN 3ES APLA EISAI REAL GIATI TA C.L APO MPALA DEN SKAMPAZEIS SKUPIDARIO TIS KOINONIAS PANE PAI3E LOL PITSIRIKA KAI ASE TIN MPALA MONO O ALEX725 EXEI MUALO KAI MILAEI SOSTA ESU OXI POUTANAS GENIMA POU THA ME PEIS KAI MPASTARDO ALVNIARH VRWMIARH FLORE TOU PC!

στις 19/06/2014 00:59
ALVANOS EISAI ESU KAI TO SOI SOU KAI TO 3ES KALA AUTO!

στις 19/06/2014 01:00
POIO TELOS RE ; GIA MIA FWRA POU DEN PIRA KATI MOU EPRI3ES TA ARXIDIA TOSO POU EGINAN AEROSTATO...! AMPALO PAIDAKI TRAVA DES PROISTORIA TIS POSES EFAGES POUTSA META3U MAS KAI META MILAME QQ TWRA OUTE NA GRAPSW ALLO GIA NA KURASTW A3IZEIS VRWMILE ANAPODW GAMWTO PITSIRIKA!

στις 19/06/2014 01:15
tis poutanas to pedi oute asxoloume xana alvanospore autoktonaampale epidi pire tris diorganosis eprepe na perasi ampale po poso asxeti thee mou epexes pote mpala anarotieme ala mpa ime sigouros mono gia ta pagouria isouna

στις 19/06/2014 01:21
12 xronia epaiza mpala mono opws milas eimai sigouros oti eisai alvanos kai oti se sumferei apadas ela poutanas genima alvane pane mathe kai orthografia kai ta leme to "alla" einai etsi oxi ala kai to "eimai" einai etsi oxi ime vlepw poios einai ti tespa den asxoloume mazi sou pitsirika den 3es apo mpala pane autoktona kalo stin koinonia tha kaneis giati eisai ena arrwsto ilithio ampalo atomo pakistanaki poutanas gie qq sou oute apadaw pleon se vrwmiarh san esena!

στις 19/06/2014 01:23
kai to "hsouna" etsi grafete oxi isouna twra vlepw poios einai metanastis pane 2a ta3i dimotikou na matheis orthografia kiolas kai meta milame qq sou piswglenti pitsirika!

στις 19/06/2014 01:41
paidia opoios grafei to hsouna etsi ''isouna'' einai metanastis na to kserete..

kai to na vrizeis thn alvania filaraki alla kai to otidhpote pisw apo to pc sou dn se kanei magka , afou thn miseis

toso thn alvania vges avrio kai phgaine pes se enan alvano ''gamw thn alvania''

ama exeis ta arxidia vevaia.. ase to gamhmeno plhktrologio usyxo

στις 19/06/2014 03:41
paxare euxomai karkino se olh thn oikogeneia s xtes ebrizes th brazilia k twra les oti tha parei to mundial

στις 19/06/2014 07:39
I spain de teliose to eyropaiko tha to xanasikosi

στις 19/06/2014 12:05
ΠΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΠΑΛΟΙ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΝ...:p

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

LUCADIRISIO ΜΠΑΣΤΑΡΔΙ... ΨΟΦΑ...

ΠΟΥ ΕΥΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ..

στις 19/06/2014 12:50
ετσι ρε κολομαδα.παρε την πουτσα της ολλανδιας και της χιλης

στις 19/06/2014 13:03
Αντε γεια ισπανια.Ηταν για το πουτσο και αξιζε να αποκλειστει

στις 19/06/2014 13:59
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΕΞΕΦΤΙΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΠΤΩΣΗ" ΜΙΑΣ ΣΠΟΥΔΑΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ EUROO 2016...ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

στις 19/06/2014 14:01
το να λεμε κολοομαδα μια ομαδα σαν την ισπανια αν μη τι αλλο δειχνει αλλαα ντραλλα..ηταν για να αποκλειστει..ειναι για ανανεωση..αλλα η μπαλλα κ το ποδηλατο δεν ξεχνιεται μαγκεσ..ατυχουσ αγωνεσ εχουν ολεσ οι ομαδεσ ποσο μαλλον οταν ειναι χορτατοι απο τροπαια

στις 19/06/2014 14:06
κ κατι ακομα ...με τον ντιεγκο καρακωστα......πλακα μασ κανουν??????

στις 19/06/2014 14:11
Τι να πεις για ισπανια, ατολμη νωχελικη,στην φαση που εχασε το γκολ ο μπισκοτος γελαγε αν ειναι δυνατον!πασουλεσ πασουλες πασουλες! βαρεθηκαμε θελουμε πιεση ταχυτητα τσαμπουκα παθος για διακρισηηηη που ,ειδικα το τελευατιο δεν το εχουν καθολου!καλη επιστροφη ,και μπραβω στην χιλη!!πολλα μπραβω!

στις 19/06/2014 14:20
re seis i ispania apla pernaei mia diskoli fasi kai gamietai etsi! 8a ksanasinel8ei pisteuw

στις 19/06/2014 14:54
o telikos tha ine vrazilia - germania an den sinantithoun k tha me thimithite k den tha ine kathara k mono agonistika auto o telikos iparxoun pola apo piso edo tha imaste...........

στις 19/06/2014 15:01
καλα με τον αλλο τον αμπαλο τον Barcaa4Ever τον πιτσιρικα δεν ασχολουμαι γιατι απλος δε χρειαζεται...

στις 19/06/2014 15:39
kala autos olo ta idia lei kaseta ine aston pitsirikas ine tha mathi xaoaxoaoxoaoxaoxoaoxaoxoaoxooxo olo lei den asxoloume k olo asxolite gt ine alvanos k olo ase pitsirika auta emathe mexri twra apo tote pou irthe apo alvania ooaoxooaxoooxoaooxoaox

στις 19/06/2014 15:40
k tha apantisi sigoura gt ton troi i kolotripida ine pou den asxolite xaoxoaoxoaaoxox ela apanta ime sigouros oti to thes oxaxoxoaxoa

στις 19/06/2014 15:54
ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.