Νίκη για Κροατία, βασικός ο Σίλντενφελντ (video)

31/5/2014 19:54
Η Κροατία επικράτησε 2-1 του Μάλι σε φιλικό προετοιμασίας για το Μουντιάλ, με τον Σίλντενφελντ να ξεκινάει βασικός, ενώ αντίθετα ο Πράνιτς έμεινε εκτός αποστολής.

Με δύο γκολ του Πέρισιτς (15’, 63’), η Κροατία κέρδισε με 2-1 το Μάλι σε φιλικό προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο άσος της Βόλφσμπουργκ είχε… κέφια, καθώς άνοιξε το σκορ στο 15’, ενώ στο 63’ ο ίδιος μετά από κεφαλιά-πάσα του συμπαίκτη του στη γερμανική ομάδα, Όλιτς, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Κροάτες.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 79’ ο Ντιαρά, με τον Σίλντενφελντ να ξεκινάει βασικός στο κέντρο της άμυνας, όπου αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, σε αντίθεση με τον συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό, Πράνιτς που έμεινε εκτός αποστολής. Στον αντίποδα, ο Σαμπού Γιαταμπαρέ που ανήκει στον Ολυμπιακό αγωνίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Από την άλλη, η Ρωσία έμεινε ισόπαλη 1-1 με τη Νορβηγία στο Όσλο, με τους Ρώσους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σατόφ, ωστόσο στην επανάληψη πλήρωσαν τις πολλές αλλαγές του Καπέλο και ισοφαρίστηκαν στο 77’ με τον Κόνραντσεν.