«Κρέμασε» τα παπούτσια του ο Γκιγκς

«Κρέμασε» τα παπούτσια του ο Γκιγκς



Την απόφαση να βάλει τέλος στην ποδοσφαιρική του καριέρα προκειμένου να «υπηρετήσει «την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ως βοηθός του Λουίς Φαν Χαάλ στον πάγκο της ομάδας πήρε ο Ράιαν Γκιγκς.

Λίγο πριν πατήσει τα 41, ο Ράιαν Γκιγκς ανακοίνωσε και επίσημα την απόσυρσή του απ’ την ενεργό δράση προκειμένου να αφοσιωθεί στα νέα του καθήκοντα ως βοηθός του Λουίς Φαν Χάαλ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ο εμβληματικός αρχηγός των «κόκκινων διαβόλων» αγωνίζεται από το 1990 στον αγγλικό σύλλογο, μετρώντας 963 συμμετοχές με τη φανέλα της ομάδας (πρώτος και με… διαφορά σε συμμετοχές στον σύλλογο).

Ο Ουαλός άσος στα 24 χρόνια που αγωνίστηκε με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε 13 πρωταθλήματα, 4 Κύπελλα Αγγλίας, 4 Λιγκ Καπ, 9 Κομνιούνιτι Σίλντ, 2 Τσάμπιονς Λιγκ, 1 ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, 1 Διηπειρωτικό και 1 Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων!

«Το όνειρό μου ήταν πάντα να παίζω για τη Γιουνάιτεντ και παρά το ότι είναι περίεργο που δεν θα φορέσω ξανά την φανέλα της ομάδας ως παίκτης, είμαι ταυτόχρονα χαρούμενος που έπαιξα όλα αυτά τα χρόνια δίπλα σε κορυφαίους παίκτες, υπό τις οδηγίες του φοβερού Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και κυρίως παίζοντας για τους καλύτερους οπαδούς στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο», δήλωσε ο Γκιγκς και συνέχισε:

«Λάτρεψα το κάθε λεπτό που αγωνίστηκα για εσάς και εκπροσώπησα την καλύτερη ομάδα του κόσμου», τονίζει μεταξύ άλλων ο Γκιγκς σε μια επιστολή του προς τον κόσμο.



Ομάδα που αφορά: ΛΟΥΙΣ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 19/05/2014 18:46
oloi oi xrisaugites gauroi tha fane megali poutsa sintoma ... ama uphrxe dikaiosinh twra h xontrh falaina tha htan filakh

στις 19/05/2014 18:51
skase re xontrokole vges apo to pc malaka

στις 19/05/2014 18:51
RESPECT ! ένας παίχτης που έμεινε όλα αυτά τα χρόνια στην ομάδα που αγαπάει και προσπαθούσε να δίνει τον καλύτερο του εαυτό.

Κατάκτησε 13 πρωταθλήματα, 4 Κύπελλα Αγγλίας, 4 Λιγκ Καπ, 9 Κομνιούνιτι Σίλντ, 2 Τσάμπιονς Λιγκ, 1 ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, 1 Διηπειρωτικό και 1 Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων!

στις 19/05/2014 18:56
και σημασία δεν έχει πόσο ετών είσαι. Σημασία έχει όσο και να είσαι να κάνεις αυτό που αγαπάς.

και ο Γκιγκς έπαιζε μπάλα γιατί το αγαπούσε αυτό που έκανε γι' αυτό και "άργησε να κρεμάσει τα παππούτσια του" και όχι αναγκαστηκά για τα χρήματα.

στις 19/05/2014 18:57
Μεγαλος παικτης...

στις 19/05/2014 18:59
(αλλά δυστυχώς και είναι προφανές υπάρχει όριο στον αθλητισμό...) όμως τις αντοχές σου τις ορίζεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. και όχι τι γράφει η ταυτοτητά σου.

στις 19/05/2014 19:03
και ένας αληθινός "φίλαθλος" είναι κάποιος που αγαπάει την ομάδα του..

ακόμα και όταν χάνει.

δεν είσαι "φίλαθλος" σε μια ομάδα μόνο και μόνο επειδή πάντα νικάει και θεωρείτε καλύτερη. (και αυτό το έγραψα για την κακή χρονιά τις M.U φέτος)

στις 19/05/2014 20:00
απλα τεραστιος παικταρας

στις 19/05/2014 20:00
δεν περιγραφω αλλο...

στις 19/05/2014 20:05
απλα τεραστιος πακτατας......

στις 19/05/2014 20:05
σεβασμος σε ατον το μαγαλο παικτη

στις 19/05/2014 21:28
ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΙΧΤΗΣ.ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΑ ΣΤΟ ΡΕΝΤ ΚΑΦΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΜΠΑΛΑΝΤΑΙΝΣ ΜΕ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ

στις 19/05/2014 21:53
ΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΣΑΝΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΠΕΤΥΧΑ ΤΟΝ ΧΟΝΤΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΜΠ ΜΕΤΑ ΤΟ 3-0 ΝΑ ΚΛΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΝΤΕ ΧΕΑ

στις 19/05/2014 22:17
ΧΑΧΧΑΧΑΑ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 2 ΜΑΣ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝΑ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΣΤΟ 2-0.ΕΝΩ ΕΣΥ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΗΣΟΥΝΑ ΣΤΟΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.ΕΜΕΙΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ.ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...ΣΑΠΑΚΙ

στις 19/05/2014 23:01
sansan1 pare k th brwmikh omada sou k phda me th xontrh falaina sto limani .... aaaa pare k ton mwralh to koutabi tou

στις 19/05/2014 23:23
ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΙΑ ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ.

στις 20/05/2014 00:55
Τέλος και αυτός, μαζί του μεγαλώσαμε με εκείνη την εκπληκτική ομάδα που είχε κάνει ο Φεργκι Γιορκ Κοουλ Μπεκαμ Ιργουιν Κιν Σμαιχελ Μπεκαμ Σκοουλς Νεβιλ φιλ γκαρυ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΘΡΥΛΟΣ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.