Μοιράζονται το «Χρυσό Παπούτσι» Ρονάλντο και Σουάρες

Μοιράζονται το «Χρυσό Παπούτσι» Ρονάλντο και Σουάρες



Κριστιάνο Ρονάλντο και Λουίς Σουάρες θα μοιραστούν το «Χρυσό Παπούτσι» για τη σεζόν 2013/14, καθώς οι δύο άσοι ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της σχετικής κατάταξης με 31 τέρματα (62 βαθμούς)!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήθελε μόλις ένα γκολ κόντρα στην Εσπανιόλ για να κερδίσει το «Χρυσό Παπούτσι», ωστόσο ο τραυματισμός του δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί και έτσι ο Πορτογάλος άσος της Ρεάλ θα μοιραστεί το βραβείο με τον αρχισκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ, Λουίς Σουάρες.

Οι δύο επιθετικοί ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της κατάταξης με 31 τέρματα τα οποία έχουν σημειώσει σε πρωταθλήματα με συντελεστή ίδιας βαρύτητας (Ισπανία και Αγγλία), με αποτέλεσμα να έχουν από 62 βαθμούς.

Να σημειωθεί πως ο αρχισκόρερ της Αυστρίας, Τζόναταν Σοριάνο, μετράει και αυτός 31 τέρματα, ωστόσο ο συντελεστής βαρύτητας του αυστριακού πρωταθλήματος όπου αγωνίζεται με τη Σάλτσμπουργκ είναι 1,5 και γι' αυτό υστερεί στην τελική κατάταξη.

Αυτό είναι το 3ο «Χρυσό Παπούτσι» για τον Κριστιάνο Ρονάλντο και πρώτο μετά τη σεζόν 2010/11, ενώ από την άλλη ο Λουίς Σουάρες κερδίζει για πρώτη φορά στην καριέρα του το συγκεκριμένο βραβείο.

Στο παρελθόν, 2 φορές έχουν μοιραστεί το βραβείο δύο ποδοσφαιριστές. Το 1989-1990 το μοιράστηκαν ο Ούγκο Σάντσες της Ρεάλ Μαδρίτης και ο Χρίστο Στόιτσκοφ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 38 γκολ ενώ η τελευταία φορά σημειώθηκε κάτι αντίστοιχο ήταν το 2004-2005 με τους Τιερί Ανρί (Άρσεναλ) και Ντιέγκο Φορλάν (Βιγιαρεάλ) να σημειώνουν από 25 τέρματα.

Η κατάταξη του «Χρυσού Παπουτσιού»:

1. Κριστιάνο Ρονάλντο (Ρεάλ Μαδρίτης, Πριμέρα) 62 (31Χ2)

- Λουίς Σουάρες (Λίβερπουλ, Πρέμιερ Λιγκ) 62 (31Χ2)

3. Λιονέλ Μέσι (Μπαρτσελόνα, Πριμέρα) 56 (28Χ2)

4. Ντιέγκο Κόστα (Ατλέτικο Μαδρίτης, Πριμέρα) 54 (27Χ2)

5. Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς (Παρί Σεν Ζερμέν, Σαμπιονά) 52 (26Χ2)

6. Τζόναταν Σοριάνο (Σάλτσμπουργκ, Μπουντσελίγκα Αυστρίας) 46,5 (31Χ1,5)



Ομάδες που αφορά: ΕΣΠΑΝΙΟΛ, ΛΟΥΙΣ

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 18/05/2014 09:48
φοβεροι και οι 2 φετος

στις 18/05/2014 11:17
gia mena o souarez exi pio kali sezon.arxize stin 8 agonistiki logo timorias,edose diplasia asist,ixe traumatismo gia 4-5 vdomades.(isofaroun mono sta...klamata!)

στις 18/05/2014 11:46
gt o cr7 to axizi gia ayto tha to pari o allos otan evaz ta goal o Ronaldo dagone aftia kl na pathi

στις 18/05/2014 12:33
Συμφωνω με τον joel4005 πολυ καλυτερος ο Σουαρες 31 γκολ σε πιο λιγες αγωνιστηκες, περισσοτερες ασιστ, και χωρις πεναλντι.

στις 18/05/2014 12:42
Ο ΣΟΥΑΡΕΖ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ joel4005 & toumpas ΕΝΩ Ο arias34567 ΛΕΕΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ.ΚΟΙΤΑ ΜΗΝ ΣΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΑΓΚΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΛΑΡΑΚΙ ΣΟΥ ΞΕΡΙΖΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΙ ΣΟΥ.

στις 18/05/2014 12:51
ναι αλλα και ο ροναλντο εχει χασει πολλους αγωνες απο τραυματισμους και αν βρεις τα λεπτα που εχουν παιξει ο ροναλντο το πολυ να εχει παιξει μιση ωρα παραπανω...

στις 18/05/2014 12:58
bookadore o suarez tha to ixe pari an den dagone aftia pos na sto po oi apousies eginan apo vlakia

στις 18/05/2014 15:03
epeidi eiste gia to peos oi apadoi ths loozerpool kai kletye gia akoma mai fora.o souarez epai3e 33 mats fetos kai o ronaldo 30 loipon exei ligotera mats ara mhn akouw malakies.to a3izoun to idio kai oi 2.oso gia sena mpoukadore ok steilton esu na sou steiwl kai egw ton mourinio na sou 3eskisei mesa sto spiti sou to kwlaraki sou? den tha pareis prwtathlima pote pote pote,25 xronia atitlos mono esu eisai!!!!ela pes mou gia to cl twra egw fetos mporei na ftasw sta 10 enw esu eisai sta 5 kai me thn oikonomiki sou drastiriothta sto nadir den tha 3anasikwseis cl vlaka ante pigaine klapse twra gia to xameno prwtathlima pou a3izes kata ta alla.

στις 18/05/2014 15:08
to aksizei o CR7 malakes kompleksikoi. o suarez to vampir na paei na gami8ei as dagkwsei kanenan na parei tin dosh tou

στις 18/05/2014 15:26
giati epeidi to les esu? epeidi to thes esu?? gia poion logo etairia den mporei h real na parei kapoio daneio h opoia dipote omada? i mipws tha rwthsoun esena an tha paroun ton bale me 100 ekatomyria? i mipws thes h siti na paei g agglias gia na pareis prwtathlima? kai i tselsi e?? apevale to komple3 sou tha niwseis kalytera den exeis lefta san omada den pas gia titlous parto xampari o tsixlakias sou ekane metagrafes sou pire prwtathlimata. o abromovits to idio sou exei parei 3-4 i siti to idio sou exei parei 2 ta teleftaia 3 xronia.pare to komple3 loipon gia ta xrimata giati den ta zhthse apo sena kaneis oute se pire tilefwno o al kelaifi kai sou eipe dwse mou xrimata gia auto kane moko koita thn omada sou na mhn kanei metagrafes na prospathei na aprei titlo kai an ta aktaferei ela na mou thn peis.mexri tote omws kleisto giati ta lefta den ta pairnoun apo sena ara ola ta alla einai komple3 ta akouses giorika???

στις 18/05/2014 15:30
episis otan eixe xreos h real h madrith edwse ena terastio poso gia thn real kai 3ereis giati??? giati apo tote pou yparxei real h poli exei ekatomyria touristes ton xrono vgazoun dis kai 3ereis giati pane 9 stous 10?? gia na doun thn real kai vgazoun trelo xrima gia auto tha stiri3oun thn omada oi opadoi kai h polu twra pare to komple3 sou klapse gia to prwtathlima pou opws lete oi loozerpool to a3izate nai mallon alla to pire h siti giath htan poio omada kai me auta ta lefta eixe perisoteres epiloges ston pagko ;) no money no honey.ta lefta den ftianoun omades alla voithane einai to kyrio sistatiko den exeis lefta? den exeis kotopoulo gia thn soupa ;)

στις 18/05/2014 15:56
egw exw thn xrush poutsa pantws apo olous poutsara kai petra mou to eipe kai poutana!

στις 18/05/2014 17:22
giftos enantion giftou

στις 18/05/2014 19:35
ΤΣΑΚΩΘΕΙΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΓΑΜΑΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΜΗΝ ΤΟΝ ΧΑΣΤΕ ΑΠΟ ΓΑΜΠΡΟ.....

στις 18/05/2014 19:35
ΓΥΦΤΟΥΛΑΣΙΕΣ ...

στις 18/05/2014 21:39
syzhthsh kanoume ozrik site me agwnes kai nea podosfairou einai an den saresei bes se kamia teleti modeling ;) me agapi file

στις 18/05/2014 22:02
ronaldoooooooooooooooooooooooo

στις 19/05/2014 00:22
ta rxidia mou tha moirastoun kai oi dyo

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.