Σαμπιονά: Πρωταθλήτρια παρά την ήττα η Παρί

Αφορά τον αγώνα ΛΙΛ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Μια ήττα που δεν την πείραξε καθόλου γνώρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από τη Ρεν ωστόσο γνώριζε από πριν ότι στέφθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας μετά την ισοπαλία της Μονακό κόντρα στη Γκινγκάμπ (1-1)!

Πρωταθλήτρια Γαλλίας για δεύτερη συνεχόμενη φορά και 4η στην ιστορία της είναι η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 από τη Ρεν στο Παρκ Ντε Πρενς (πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα απο τις 17/11 του 2012 και μάλιστα από την ίδια ομάδα) ωστόσο η ισοπαλία της Μονακό απέναντι στην Κυπελλούχο Γαλλίας Γκινγκάμπ (1-1) της επέτρεψε να κατακτήσει τον τίτλο δύο στροφές πριν το φινάλε!

Οι «πρωτευουσιάνοι» πήραν προβάδισμα με γκολ του Λαβέτσι στο 3ο λεπτό, ωστόσο η Ρεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ σε πέντε λεπτά με τα τέρματα των Καντίρ (23’) και Εντέπ (27’), διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος της Παρί για το 2014 μετά το Λιγκ Καπ, ενώ να σημειωθεί πως ο Λοράν Μπλάν έγινε 4ος προπονητής που παίρνει πρωτάθλημα με δεύτερη διαφορετική ομάδα μετά τους Αλμπέρ Μπετό, Λουσιάν Λεντούκ και Ζεράρ Ουγιέ, καθώς είχε κατακτήσει τον τίτλο με την Μπορντό.

Στοιχεία για τον αγώνα: ΛΙΛ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ