Κύπελλο Ισπανίας: Το σήκωσε με Μπέιλ η Ρεάλ (video)

17/4/2014 00:24
Με γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο 85’ η Ρεάλ κέρδισε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του «Μεστάγια» και κατέκτησε το 19ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της! Άνοιξε το σκορ στο 11’ ο Ντι Μαρία, ισοφάρισε προσωρινά ο Μπάρτρα στο 68’. Τρία δοκάρια στο ματς, δύο της Ρεάλ (66’, 81’) και ένα της Μπάρτσα με τον Νειμάρ στο 90’!

Ο πρώτος τίτλος για το 2014 στην Ισπανία ανήκει στην Ρεάλ! Η «βασίλισσα» παρότι έπαιζε χωρίς τον τραυματία Κριστιάνο Ρονάλντο, κέρδισε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του «Μεστάγια» και κατέκτησε το 19ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της!

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ο Γκάρεθ Μπέιλ ο οποίος με όμορφο γκολ στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και επέστρεψε στην Ρεάλ να στεφθεί Κυπελλούχος για πρώτη φορά μετά το 2011, με τον Ουαλό μάλιστα να κατακτά τον πρώτο τίτλο της καριέρας του!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ρεάλ η οποία πήρε προβάδισμα μόλις στο 11ο λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση, ο Ντι Μαρία βρέθηκε στην πλάτη των αμυντικών της Μπαρτσελόνα (δύσκολη φάση για το αν ήταν οφ σάιντ ή όχι) και από διαγώνια θέση «έγραψε» το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχετικά ήρεμα για την Ρεάλ, καθώς η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες. Ωστόσο στην επανάληψη οι Καταλανοί διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για αποβολή του Πέπε ο οποίος έχοντας ήδη κίτρινη, χτύπησε τον Μέσι στο 49’ .

Οι «μπλαουγκράνα» έγιναν πιο απειλητικοί στην επανάληψη, και αφού γλίτωσαν στο 66’ όταν ο Μπενζεμά σημάδεψε το δοκάρι του Πίντο, ο Μπάρτρα με υπέροχη κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 69’!

Η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναπάρει προβάδισμα στο 81’ όταν το σουτ του Μόντριτς κατέληξε στο δοκάρι, ωστόσο στο 85’ ο Μπέιλ με τρομερή κούρσα, νίκησε τον Πίντο και «έγραψε» το 2-1 για την Ρεάλ!

Η Μπαρτσελόνα είχε τεράστια ευκαιρία για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με τον Νειμάρ να σημαδεύει το δοκάρι του Κασίγιας στο 90’, με αποτέλεσμα το 2-1 να μείνει μέχρι το φινάλε και η Ρεάλ να κατακτήσει το 19ο Κύπελλο της ιστορίας της!

Μάλιστα η «βασίλισσα» υποχρέωσε τη Μπαρτσελόνα σε τρίτη συνεχόμενη ήττα, κάτι που είχε να συμβεί από το 2003!

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Άλβες, Μπάρτρα (85’ Σάντσες), Μασεράνο, Άλμπα (46’ Αντριάνο), Τσάβι, Μπουσκέτς, Φάμπρεγκας, Νεϊμάρ, Μέσι, Ινιέστα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Μπενζεμά, Μπέιλ, Τσάμπι Αλόνσο, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Ντι Μαρία (87’ Ιγιαραμέντι), Ίσκο (89’ Καζεμίρο)