Σούπερ Λιγκ: Υποβιβάστηκε ο Απόλλωνας, στα μπαράζ η Ξάνθη!

Σούπερ Λιγκ: Υποβιβάστηκε ο Απόλλωνας, στα μπαράζ η Ξάνθη!



Ο Απόλλωνας Σμύρνης ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και θα ακολουθήσει τον Άρη στην Football League, ενώ η Ξάνθη παρά τη νίκη της με 3-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό, τερμάτισε στην 16η θέση και θα παίξει μπαράζ, καθώς η Βέροια κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ο Πλατανιάς ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Τον δρόμο προς την Football League θα ακολουθήσει ο Απόλλωνας Σμύρνης ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρη στο γκολ του Σαβιόλα στο 88’ και μαζί με τον Άρη είναι οι δύο ομάδες που τερμάτισαν στις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Στα μπαράζ η Ξάνθη, σώθηκαν Βέροια, Πλατανιάς και Πανιώνιος


Σούπερ Λιγκ: Υποβιβάστηκε ο Απόλλωνας, στα μπαράζ η Ξάνθη!Από την άλλη, στην 16η θέση τερμάτισε η Ξάνθη, η οποία κέρδισε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να γλιτώσει τα μπαράζ παραμονής-ανόδου με τον 3ο των πλει-οφ της Football League καθώς υστερεί στην τριπλή ισοβαθμία με Βέροια και Πλατανιά.

Δύο γκολ πέτυχε ο Σολάρι (18’ πεν., 22’) και με συνολικά 16, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος. Το τρίτο γκολ σημείωσε στο 51’ ο Μάνταλος, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει απλώς στο 31’ με τον Κλωναρίδη, καθώς οι «πράσινοι» έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 16’ όταν ο Σπάθας καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι για χέρι του Κουτρουμπή, ο οποίος πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Σούπερ Λιγκ: Υποβιβάστηκε ο Απόλλωνας, στα μπαράζ η Ξάνθη!Έτσι η Ξάνθη παρά τη νίκη της, θα παίξει την κατηγορία με τον 3ο των πλει-οφ της Football League, καθώς στα άλλα παιχνίδια, η Βέροια κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ο Πλατανιάς ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Όσον αφορά την πρώτη, η «βασίλισσα» του Βορρά» με γκολ του Βεργώνη στο 78’ κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, νίκη που της επιτρέπει να αγωνίζεται και του χρόνου στην Σούπερ Λιγκ!

Το ίδιο ισχύει και για τον Πλατανιά, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να «σφραγίσουν» την παραμονή τους στην Σούπερ Λιγκ!

«Τσίμπησε» βαθμό ο Ατρόμητος, ήττα για ΠΑΟΚ


Σούπερ Λιγκ: Υποβιβάστηκε ο Απόλλωνας, στα μπαράζ η Ξάνθη!Έναν επιπλέον βαθμό ενόψει των πλει-οφ πήρε ο Ατρόμητος ο οποίος κέρδισε με 3-1 τον Πανθρακικό και τερμάτισε στην 3η θέση για πρώτη φορά στην ιστορία του (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό).

Οι Περιστεριώτες με γκολ των Ούμπιντες (19’, 78’) και Παπαδόπουλου (70’) πήραν την νίκη ενώ είχαν και δύο δοκάρια (45’ Μπρίτο, 48’ Γκαρσία), με τον Πανθρακικό να μειώνει απλώς στο 63’ με τον Ζδράβο.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έχοντας αρκετές αλλαγές στο σχήμα του, ηττήθηκε με 3-2 από τον Λεβαδειακό ο οποίος πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα χάρη στα τέρματα των Βαρέλα (4’), Μιλοσάβλιεφ (17’) και Κονέ (29’)!

Το σκορ ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να ανεβάσει την απόδοση του και εν τέλει κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με τα τέρματα των Ολίσε (47’) και Βούκιτς (90+1’).

Ισόπαλο 0-0 έληξε το τελευταίο παιχνίδι του Άρη στην Σούπερ Λιγκ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ από την άλλη ο Εργοτέλης κέρδισε με 3-0 την Καλλονή και τερμάτισε στην 6η θέση σε ισοβαθμία με τον ΟΦΗ, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Ξάνθη – Παναθηναϊκός 3-1
Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
Βέροια – Αστέρας Τρίπολης 1-0
Εργοτέλης – Καλλονή 3-0
Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 3-2
Ολυμπιακός – Απόλλωνας 1-0
Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-0
Πανθρακικός – Ατρόμητος 1-3
Πανιώνιος – Πλατανιάς 0-0

Η τελική βαθμολογία :

1. Ολυμπιακός 86
-------------------------
2. ΠΑΟΚ 69
3. Ατρόμητος 66
4. Παναθηναϊκός 66
5. Αστέρας Τρίπολης 58
-------------------------
6. ΟΦΗ 44
7. Εργοτέλης 44
8. Λεβαδειακός 42
9. Παναιτωλικός 42
10. Πανθρακικός 41
11. ΠΑΣ Γιάννινα 41
12. Καλλονή 39
13. Πανιώνιος 39
14. Πλατανιάς 38
15. Βέροια 38
-------------------------
16. Ξάνθη 38
-------------------------
17. Απόλλωνας 36
18. Άρης 22

Η βαθμολογία των πλέι οφ :

1. ΠΑΟΚ 2
2. Ατρόμητος 2
3. Παναθηναϊκός 2
4. Αστέρας Τρίπολης 0

Σκόρερ:

Σολάρι (Ξάνθη) 16 γκολ
Μπεργκ (Παναθηναϊκός) 15 γκολ
Μπεν (Βέροια) 15 γκολ
Παπαδόπουλος (Ατρόμητος) 14 γκολ
Μήτρογλου (Ολυμπιακός) 14 γκολ



Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΒΕΡΟΙΑ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 13/04/2014 21:07
krima den to aksize o apollonas an to protathlima itan katharo tha sozotan poli eukola

στις 13/04/2014 21:11
αυτο το 3-1 της Ξανθης τι θυμιζει?

στις 13/04/2014 21:13
ο ΠΑΟ δεν αξιζει ουτε στα play-off να παιζει

στις 13/04/2014 21:14
εμεινε η κολοβεροια η πουτανα των στημενων

στις 13/04/2014 21:15
κολομπαοκ γαμο με εστειλες κουβα

στις 13/04/2014 21:30
ti den axizei rr axipne esy afou to paixnidi to ithelan eprepe na dosoun oti exoun kai dn exoun gia an to paroun siga min to exanan o panathinaikos sou ftaei ? o panathinaikos dn axizei na einai paly of poy kanei ton kalitero 2o giro apo oles tis omades.kai milas gia ton panathinaiko me ton platela sou ade sti g esy gt afto pou molis eipes fenete posa xeris

στις 13/04/2014 21:34
ETSI NIKISAME KAI PIRAME TO PROTATHLIMA GAMISAME TON APOLONA ANTE GEIA RE ANTE GEIA HAHAHA ANTE GEIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

στις 13/04/2014 21:34
PAXARE GAMIESE REEEEEEEEEEEEE

στις 13/04/2014 21:43
επιτελους τελειωσε η λιγδα

στις 13/04/2014 22:06
peftoun apollonas kai aris,tou xronou tha anevoun logika ta sixamata kerkyra k olympiakos volou,apo aurio kovw to NOVA k pernw tou xronou diarkeias gia to basket...

στις 13/04/2014 22:21
Πανε δες πρωταθλημα ΧΕΣΑΚΕ που το παιρνει παναξια η ομαδα σου με τον πρεζακα προεδρο που στελνει μπραβους στα σπιτια διαιτητων. Α ρε κατι ζωα .. Και καλα οτι θιγεται η "τιμιοτητα" σας αλλα καλογουσταρετε οταν κανει χειροτερα ο εφευρετης της αλητειας. Καλα σας κανει και σας ριχνει καρπαζιες ο Μαρινακης και σας φερεται οπως σας αρμοζει

στις 13/04/2014 22:26
ρε μαλακες δεν φταιει ο βαζελος! δειτε την διατησια τι του εκανε!! γαμω την σουπερ λιγδα μαλακες! καλυτερα στην Β΄παρα να να γινω σα τα μουτρα τους για να σωθω! μας εριξαν επειδη δεν προσκινησαμε τον χοντρο! ευγε!

στις 13/04/2014 22:28
CAMPEONES CAMPEONES OLE OLE OLE CAMPEONES CAMPEONES...!!!

41 ΕΜΕΙΣ 37 ΕΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ!!

στις 13/04/2014 22:29
ΓΑΜΗΣΤΕ ΤΟΝ ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΑΕΤΟΟ ΘΡΥΛΕ ΟΛΕΕΕ Σ'ΑΓΑΠΩΩΩ

στις 13/04/2014 22:48
τελειωσε η κολολιγδα το πιο στημενο διαφθαρμενο πρωταθλημα του κοσμου

στις 13/04/2014 22:48
φλαμελ καλα θα κανεις φιλε

στις 13/04/2014 23:38
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ, ΘΡΥΛΟΣ ΘΡΥΛΟΣ ΘΡΥΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 13/04/2014 23:38
γαμω τον βαγγελα τον μαλακα ρε εμειναν καποια γαμημενα παραρτηματα του χοντρου πλατανιας βεροια κλπ.και επεσε η πιο τιμια ομαδα ρε πουστη μου αν το πρωταθλημα ηταν καθαρο ο απολλωνας θα εμενε τον εριξε η παραγκα μονο ο παπ αρης απο τα παραρτηματα επεσε κουραγιο απολλωνα θα ξανανεβεις α και ενεα στημενο πρωταθλημα στον χοντρο 1 πεναλτυ σε 2,5 χρονια τι σας λεει αυτο καριοληδες?τελειωσε το χειροτερο πρωταθλημα στον κοσμο

Υ.Γ.Η μονη λυση ειναι μετωπο τιγρη σαβιδδη αλαφουζου εναντιον του χοντρου και των χαρτινων πρωταθληματων

Υ.Γ.Καλό αφανισμο παπ αρηδες σας αξιζει

στις 13/04/2014 23:39
αυτο το 3-1 της Ξανθης τι θυμιζει?

στις 14/04/2014 00:08
OXI RE MAGKES OXI...EPEIDI EPESE O APOLLONAS NA VRIZOUME TON VAGGELA..TOSO POLY TON EXETE XASEI???OLA TA RYTHMIZEI PLEON O VAGGELHS???POSA NA KANEI AYTOS O ANTHROPOS..OLYMPIAKOS,DIAITHTES,STHSIMATA,YPOVIVASMOS,KARAVIA,BRAVOI,DHMARXOS, ELEOS PLEON POSA?GIA SOVAREUTEITE LIGO..PITHANON NA YPIRXAN VRWMIKA PEXNIDIA OSO AFORA TON YPOVIVASMO ALLA OUDEMIA SXESI EIXE O OLYMPIAKOS S AYTA..XYPNATE

στις 14/04/2014 00:09
OXI RE MAGKES OXI...EPEIDI EPESE O APOLLONAS NA VRIZOUME TON VAGGELA..TOSO POLY TON EXETE XASEI???OLA TA RYTHMIZEI PLEON O VAGGELHS???POSA NA KANEI AYTOS O ANTHROPOS..OLYMPIAKOS,DIAITHTES,STHSIMATA,YPOVIVASMOS,KARAVIA,BRAVOI,DHMARXOS, ELEOS PLEON POSA?GIA SOVAREUTEITE LIGO..PITHANON NA YPIRXAN VRWMIKA PEXNIDIA OSO AFORA TON YPOVIVASMO ALLA OUDEMIA SXESI EIXE O OLYMPIAKOS S AYTA..XYPNATE

στις 14/04/2014 01:25
πάντα για τα χαλια μας μας φταίνε οι άλλοι τελικά δεν αλλάζει τίποτα ελλάς το μεγαλείο σου

στις 14/04/2014 07:49
Ποιος υψώνει φωνή πρεπει να τον εξαφανιζουμε. Έτσι λειτουργούσε πάντα αυτό το σύστημα. Γι αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και γι αυτό όλα τα νέα παιδια φεύγουν στο εξωτερικό για μια προοπτική άλλη που ποτε δεν θα τους την δώσει ο τόπος μας. Η ποιότητα κρίνει το μέλλον του κάθε έθνους. Και η ποιότητα του νεοέλληνα του πολιτισμού στυλ μενεγακη, Reality και μοντέρνο πουστριλικη αντικατοπτρίζεται στο πρωτάθλημα όλο καθαρά. Κρίμα για τον Απόλλωνα

στις 14/04/2014 09:52
i veroia kai o platanias mprosta ston apollona fetos itan kafeneia.akoma kai i xanthi kamia sxesi me aytous tous dyo.aporw pws eftase na paizei twra mparaz paramonis.

στις 14/04/2014 11:07
Φυσικα υπαρχουν μερικη ανεγκεφαλοι.. οπως διαβαζω.. που κοιτανε το δεντρο και οχι το δασος....! και φυσικα θα υπαρχουν ανεγκεφαλοι που θα υποστηριζουν τον μαρινακη... και φυσικα υπαρχουν ανεγκεφαλοι...... που δε μπορω να καταλαβουν τα στειχιωδης πραγματα!!

Αλλα ουτε ενας ανεγκεφαλος... δεν παραδεχεται το λαθος.. ουτε ενας ανεγκεφαλος δεν μπορει να ξεχωρισει την μπαλα απο την αυδια! ουτε ενας να πει μια αληθεια.. και η αληθεια ειναι εξης:

Ο Παναθηναικος δεν επαιξε μπαλα...και δε μπορει να λεγεσαι παναθηναικος και να λες οτι σου φταει ο ρεφερι.. εσυ εισαι υποχρεωμενος να ματωσεις την φανελα που φορας.. κατι το οποιο δεν ειδα...!

Τωρα για τα αλλα.. ειμαι ξανθιωτης ηθελα να κερδισουμε.. αλλα οχι ετσι αυδιασα ολοκληροτικα ευχωμαι να μην περασουμε στο μπαραζ...!!

Ειναι φανερο το ποιος κουμανταρει και την ΚΕΔ και την ΕΠΟ και την ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚ μονο οι τυφλοι πορομενοι και κομπλεξικοι δεν το βλεπουν ανεξαρτητος τη ομαδα υποστηριζουν!

Ξερανε πολυ καλα γιατι στελνουν το σπαθα....ανυπαρκτο φαουλ ανυ

στις 14/04/2014 11:08
ανυπαρκτο φαουλ ανυπαρκτη κοκκινη.... και για 100 σιγουρια ξαναδειτε τις επιμαχες φασει και δειτε που ηταν ο σπαθας στη φαση του πεναλτι.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...! αλλα οταν ο ολυμπιακος και το αιγαλεω να κερδιζουν και ολοι αλλοι να παν να γαμηθουν....... ΜΟΝΟ Η ΞΑΝΘΗ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΤΣ.. ΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ....

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ!!

στις 14/04/2014 15:38
από ιστορική ομάδα καταντήσατε γραφικοί με τα μυξοκλάματα μετά από κάθε ήττα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.