Football League: Επική ανατροπή για Αιγινιακό, νίκη για Ηρακλή (videos)

9/4/2014 21:32
Την πρώτη του νίκη στα πλει-οφ της Football League πήρε ο Αιγινιακός ο οποίος παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Νίκη στο Βόλο, έκανε την ανατροπή (3-2) και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στα πλει-οφ, όπως και ο Ηρακλής, ο οποίος κέρδισε με 1-0 τον Φωστήρα.

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστικής των πλει-οφ της Football League, με τον Αιγινιακό και τον Ηρακλή να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο μίνι-πρωτάθλημα που δίνει 2+1 εισιτήρια για τη Σούπερ Λιγκ.

Μεγάλο παιχνίδι στον Βόλο, όπου ο Αιγινιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 17’ από τη Νίκη, ωστόσο έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε σπουδαίο «διπλό» με 3-2.

Οι Βολιώτες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Τζιώρα (13’) και Ανιέτε (17’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 21’ με τον Γιατζιτζόγλου, ενώ στο 39’ ο Ζούρκος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Κωνσταντινίδης στο 70’, χαρίζοντας τους πρώτους βαθμούς στον Αιγινιακό.

Με το… δεξί ο Ηρακλής

Νίκη και για τον Ηρακλή, ο οποίος με γκολ του Σαββίδη στο 62’ κέρδισε με 1-0 τον Φωστήρα στο Καυτανζόγλειο και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στα πλει- οφ.

Καλύτερος ο «Γηραιός», ο οποίος δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη με κεφαλιά του Σαββίδη έπειτα από κόρνερ, «έγραψε» το 1-0 στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από την πλευρά του ο Φωστήρας έμεινε με δέκα παίκτες στο 66’ λόγω αποβολής του Αχείμαστου για θέατρο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην καταφέρουν να αποφύγουν την ήττα και να μείνουν μόνοι στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.