Σούπερ Λιγκ: Τριάρα ο Ατρόμητος, νίκες παραμονής για Λεβαδειακό, Καλλονή και Ξάνθη

23/3/2014 19:46
Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τον Πλατανιά στον Περιστέρι και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ, την ώρα που η ομάδα των Χανίων παρέμεινε στην προτελευταία θέση μαζί με τη Βέροια, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από τον Λεβαδειακό.

Μπορεί ο Ατρόμητος να μην έπιασε υψηλή απόδοση κόντρα στον Πλατανιά, ωστόσο ήταν αποτελεσματικός, καθώς κέρδισε με 3-0 τους Κρητικούς, και «έπιασε» τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση με 62 βαθμούς.

Ο Ναπολεόνι άνοιξε το σκορ στο 13’, ενώ Ταυλαρίδης (72') και Δημούτσος (77') «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη στην επανάληψη για τους Περιστεριώτες, με τον Πλατανιά να μην καταφέρνει να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 17η θέση με 28 βαθμούς.

«Αγκαλιά» με την παράνομη Λεβαδειακός και Καλλονή

Στην ίδια θέση βρίσκεται και η Βέροια, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά, με την ομάδα της Βοιωτίας να βρίσκεται αντίθετα αγκαλιά με την παραμονή.

Μια μεγάλη νίκη στην προσπάθεια του για την παραμονή πήρε ο Λεβαδειακός, ο οποίος κέρδισε με 2-0 τη Βέροια στην Λιβαδειά και «σκαρφάλωσε» στην 9η θέση με 36 βαθμούς.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια, ωστόσο η ομάδα του Ντόστανιτς δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 56’ το πλήρωσε, με τον Κονέ να βάζει μπροστά στο σκορ τον Λεβαδειακό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο ο Μπεν άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 76’ (δεν θα παίξει με Ξάνθη) και εν τέλει στις καθυστερήσεις ο Μάντζιος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Λεβαδειακό.

Από την άλλη, η Καλλονή μια εβδομάδα μετά τη συντριβή με 7-0 από τον Πλατανιά, κατάφερε να σηκώσει κεφάλι, καθώς με όμορφο γκολ του Λεοζίνιο, κέρδισε με 1-0 τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να ισοβαθμεί πλέον με ΠΑΣ και Λεβαδειακό στην 9η θέση με 36 βαθμούς.

Αντίθετα, η ομάδα του Σα Πίντο, λίγες ημέρες μετά τη νίκη της στο Κύπελλο κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν κατάφερε να αντιδράσει και έμεινε στην 7η θέση με 38 βαθμούς.

Νίκη-«ανάσα» για Ξάνθη

Πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Πανιώνιο στα Πηγάδια και να ξεφύγει με 7 βαθμούς από τις επικίνδυνες θέσεις.

Μέτριο παιχνίδι στα Πηγάδια, με την Ξάνθη να ήταν πιο κινητική από τον αντίπαλο της και τελικώς κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη στα γκολ των Σολτάνι (60’) και Τριάδη (72’).

Από την άλλη, ο Πανιώνιος τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αυλωνίτη στο 90', με την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου να μένει στους 35 βαθμούς και στο -6 από την 16η θέση.