Πρέμιερ Λιγκ: Νίκη για Γιουνάιτεντ, γκολάρα ο Ρούνεϊ (video)

Με τον Ρούνει να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με γκολ από το κέντρο (!) αλλά να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα στο 33', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-0 την Γουέστ Χαμ στο «Άπτον Παρκ» και επέστεψε στις νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, πριν το ντέρμπι της πόλης με την Μάντσεστερ Σίτι.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη-πρόκριση της κόντρα στον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Γούεστ Χαμ στο Λονδίνο (2-0) χάρη σε δύο τέρματα του Γουέιν Ρούνει.

Ο Άγγλος επιθετικός έβαλε υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς, σκοράροντας σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου στο 8ο λεπτό (αντίστοιχο γκολ έχει πετύχει φέτος και ο Σουάρες), ενώ ο ίδιος στο 33’ «σφράγισε» τη νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους», διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, καθώς η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες διατηρήθηκε στην 7η θέση με 51 βαθμούς και πλέον πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι την Τρίτη.

Στοιχεία για τον αγώνα: ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ