Σαμπιονά: Λύτρωση στο 90+5’ για Μονακό

21/2/2014 23:38
Με γκολ του Κυρζαβά στο 90+5’, η Μονακό κέρδισε με 3-2 την Ρέιμς στο «Λουί Ντε» και μείωσε προσωρινά στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Έστω και δύσκολα, η Μονακό πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό της στο Λιγκ Καπ από τη Ρέιμς, καθώς η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι πήρε τη νίκη με 3-2 στο «Λουι Ντε» και μείωσε προσωρινά στο -2 τη διαφορά της από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Μονεγάσκοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα με τέρματα των Ζερμέν (8’) και Τουλαλάν (63’), ωστόσο η Ρέιμς κατάφερε να απαντήσει ισάριθμες φορές με τον Ονιανγκι (53’, 72’).

Παρόλα αυτά στο 84’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαντί και εν τέλει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κυρζαβά λύτρωσε την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Ο Γάλλος αμυντικός πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ροντρίγκιεζ που σταμάτησε στο δοκάρι και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας στο 90+5' τη νίκη στην Μονακό!