Κόπα Λιμπερταδόρες: Νίκες για Ο’ Χίγκινς, Ντεφενσόρ, γλίτωσε την Μπολιβάρ ο Καγιεχόν (video)

20/2/2014 14:41
Με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γέρσον Οπάζο στο 82’, η Ο’ Χίγκινς κέρδισε με 1-0 την Ντεπορτίβο Κάλι και πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, ενώ από την άλλη η Μπολιβάρ με γκολ του πρώην επιθετικού του Λεβαδειακού, Χοσέ Μαρία Καγιεχόν πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στην Λεόν.

Μια εβδομάδα μετά την ισοπαλία της στην έδρα της Λανούς (0-0), η Ο’ Χίγκινς πήρε την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ντεπορτίβο Κάλι.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Χιλής ήταν ο Γέρσον Οπάζο ο οποίος με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από δύσκολο σημείο στο 83’, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη, το τυχερό γκολ του πρώην επιθετικού του Λεβαδειακού, Χοσέ Μαρία Καγιεχόν ήταν αρκετό προκειμένου η Μπολιβάρ να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στην Λεόν.

Η μεξικανική ομάδα πήρε το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Μποσέλι, ωστόσο ο Καγιεχόν σε προσπάθεια του για γέμισμα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1 στο 67ο λεπτό!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Ντεφενσόρ η οποία έμεινε πίσω στο σκορ απέναντι στην Ρεάλ Γκαρκιλάσο του Περού στο 21’, ωστόσο έκανε την ανατροπή και πήρε εμφατική νίκη με 4-1 στην έδρα της.

Δύο γκολ πέτυχε ο Νικολάς Ολιβέιρα (70’, 86’), ενώ από ένα οι Κορέα (36’) και Κονσεϊσάο (46’).