Την έσωσε στις καθυστερήσεις ο Κοεντράο

22/3/2013 17:39
Με γκολ του Κοεντράο στο 90+3’, η Πορτογαλία έσωσε τον βαθμό με το τελικό 3-3 και ταυτόχρονα έμεινε ζωντανή στο κυνήγι για την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2014. Ντεμπούτο ο Βιεϊρίνια, στον πάγκο ο Μασάντο.

Οι Πορτογάλοι συνεχίζουν να απογοητεύουν στη προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωστόσο ο άσος της Ρεάλ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ισοφάρισε σε 3-3, διατηρώντας έτσι την ομάδα του Πάουλο Μπέντο στην 3η θέση (υπερέχει το Ισραήλ με καλύτερη διαφορά τερμάτων στην ισοβαθμία) με αποτέλεσμα να διατηρεί αρκετές ελπίδες πρόκρισης.

Οι Πορτογάλοι «πάγωσαν» το Τελ Αβίβ μόλις στο 2ο λεπτό χάρη σε κεφαλιά του Μπρούνο Άλβες, ωστόσο το Ισραήλ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς, με τον Χέμεν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 24’, ενώ πριν το ημίχρονο ο Μπεν Μπασά έκανε το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκέρσον έκανε το 3-1, ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Ποστίγκα μείωσε σε 3-2 για την Πορτογαλική ομάδα η οποία επέστρεψε στο παιχνίδι, και τελικώς στις καθυστερήσεις ο Κοεντράο διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Μάλιστα ο άσος της Ρεαλ στάθηκε τυχερός καθώς έβαλε απλώς κόντρα σε απομάκρυνση αμυντικού μετά το δοκάρι του Αλμέιδα, στέλνοντας έτσι τη μπάλα στα δίχτυα.

Να σημειωθεί ότι ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Βιεϊρίνια έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας αντί του Βαρέλα στο 60’, ενώ από την άλλη ο Πάουλο Μασάντο του Ολυμπιακού παρακολούθησε το παιχνίδι από τον πάγκο.