Κύπελλο Ισπανίας: Στα ημιτελικά η Ρεάλ, ρεκόρ ο Κασίγιας

29/1/2014 01:00
Με γκολ του Χεσέ, η Ρεάλ κέρδισε με 1-0 την Εσπανιόλ στο «Μπερναμπέου» και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο ή την Μπιλμπάο. Ρεκόρ ο Κασίγιας.

Η Ρεάλ κέρδισε με 1-0 την Εσπανιόλ και στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη στο «Μπερναμπέου» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

«Χρυσός» σκόρερ ο Χεσέ Ροντρίγκεθ ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, επιτρέποντας έτσι στην Ρεάλ να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Η Εσπανιόλ προσπάθησε να πετύχει γκολ, ωστόσο ο Κασίγιας κράτησε ξανά ανέπαφη την εστία του με αποτέλεσμα να μην δεχτεί γκολ για 682 λεπτά, «σπάζοντας» έτσι το ρεκόρ του Πάκο Μπούγιο που είχε να δει τη μπάλα στα δίχτυα του για 658 λεπτά την σεζόν 1994-95.

Στα ημιτελικά η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Μπιλμπάο - Ατλέτικο Μαδρίτης (η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Βιθέντε Καλντερόν).