Πρέμιερ Σκωτίας: Λύτρωσε τη Σέλτικ ο Σαμαράς

16/3/2013 20:25
Με όμορφο γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 90+4’, η Σέλτικ γύρισε το παιχνίδι από 1-3 σε 4-3 απέναντι στην Αμπερντίν , με τον Έλληνα άσο να «λυτρώνει» την ομάδα του λίγο πριν τη λήξη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους «καθολικούς» καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Κόμονς έβαλε μπροστά στο σκορ την Σέλτικ για το 1-0. Παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45’, ενώ με δύο τέρματα του Μάγκενις στο 53’ και στο 60’, η Αμπερντίν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-1!

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω, με τον Μάλγκροου να μειώνει στο 68’, ενώ ο Χούπερ στο 87’ ισοφάρισε σε 3-3. Ωστόσο ο Σαμαράς είχε τον τελευταίο λόγο καθώς με γκολ «ψαλιδάκι» στο 90-4’, βρήκε δίχτυα για το τελικό 4-3.

Στο άλλο παιχνίδι η Ινβερνες πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Ρος Κάουντρι του Βαγγέλη Οικονόμου, με τον Έλληνα άσο να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.