Κύπελλο Αγγλίας: Άνετη πρόκριση για Λίβερπουλ

25/1/2014 17:12
Με γκολ των Μόουζες (26’) και Στάριτζ (60’) μετά από ισάριθμες ασίστ του Σουάρες, η Λίβερπουλ κέρδισε με 2-0 την Μπόρνμουθ στο «Ντιν Κορτ» και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Λίβερπουλ χωρίς να... ιδρώσει, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μπόρνμουθ (ομάδα δεύτερης κατηγορίας) και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «κόκκινοι», παίζοντας με βασική ενδεκάδα, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Μόουζες να ανοίγει το σκορ με σουτ στο 26ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Σουάρες, ενώ στην επανάληψη, ο Ουρουγουανός έβγαλε κάθετη στον Στάριτζ και αυτός «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 60ο λεπτό.

Στον αντίποδα, η Μπόρνμουθ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Σάιμον Φράνσις από τον Μάρτιν Κέλι, με τον διαιτητή να μην το καταλογίζει, με αποτέλεσμα η Λίβερπουλ να πάρει τη νίκη με 2-0 και να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.