Κύπελλο Ισπανίας: Προβάδισμα με Μπενζεμά για Ρεάλ

22/1/2014 00:20
Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Ρεάλ, η οποία με γκολ του Καρίμ Μπενζεμά επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ στο «Κορνεγιά ελ Πρατ» στον πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Εσπανιόλ, καθώς οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι πήραν τη νίκη με 1-0 στη Βαρκελώνη και το μόνο που χρειάζεται είναι να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ στον επαναληπτικό του «Μπερναμπέου» σε μία εβδομάδα, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά.

«Χρυσός» σκόρερ για τη «βασίλισσα» ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 25ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκάρεθ Μπέιλ.

Στον αντίποδα, η Εσπανιόλ είχε ευκαιρίες για να πετύχει και αυτή ένα γκολ, ωστόσο ο Ικέρ Κασίγιας που ξεκίνησε βασικός κράτησε το μηδέν για την ομάδα του και έκανε ρεκόρ, καθώς κράτησε ανέπαφη την εστία για 518 αγωνιστικά λεπτά σε όλες τις διοργανώσεις.