Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση για Μπαρτσελόνα με… υπογραφή Μέσι

Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση για Μπαρτσελόνα με… υπογραφή Μέσι

Αφορά τον αγώνα ΛΕΒΑΝΤΕ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ


Νέο σόου Μέσι κόντρα στη Χετάφε, με τον Αργεντινό άσο να πετυχαίνει δύο γκολ χαρίζοντας τη νίκη στην Μπαρτσελόνα (2-0), η οποία σε συνδυασμό με το 4-0 του πρώτου αγώνα στο «Καμπ Νου» πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου.

Μια εβδομάδα μετά τα δύο γκολ που έβαλε κόντρα στην Χετάφε, ο Λιονέλ Μέσι «χτύπησε» ξανά τους Μαδριλένους, καθώς με δύο προσωπικά τέρματα (44’, 63’) «σφράγισε» την πρόκριση της Μπαρτσελόνα στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στον επαναληπτικό των δύο ομάδων στην Μαδρίτη.

Μάλιστα το δεύτερο γκολ του Μέσι ήταν για… highlight, καθώς ο Αργεντινός πέρασε τέσσερις αντιπάλους αλλά και τον τερματοφύλακα της Χετάφε, για να στείλει με πλασέ τη μπάλα στην κενή εστία, δείχνοντας πως έχει αφήσει πίσω του το πρόβλημα τραυματισμού του.

Ωστόσο το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον άσχημο τραυματισμό του Νειμάρ ο οποίος γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρησε με πόνους.

Στον προημιτελικά η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Λεβάντε των Καράμπελα και Βύντρα, η οποία απέκλεισε χθες στους «16» τη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Στο άλλο παιχνίδι, η Σοσιεδάδ με γκολ του Ρος στο 32’ κέρδισε με 1-0 τη Βιγιαρέαλ μέσα στο Μαδριγάλ και προκρίθηκε στους «8» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Σανταντέρ.

Η γκολάρα του Μέσι:



Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των «16»:


Τρίτη

Αλμερία - Σανταντέρ 0-2 [1-1]

Ατλέτικο - Βαλένθια 2-0 [1-1]

Τετάρτη

Εσπανιόλ - Αλκορκόν 4-2 [0-1]

Μπιλμπάο - Μπέτις 2-0 [0-1]

Λεβάντε - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0 [0-0] (22:30)

Οσασούνα - Ρεάλ 0-2 [0-2]

Πέμπτη

Βιγιαρεάλ - Σοσιεδάθ 0-1 [0-0] (21:00)

Χετάφε - Μπαρτσελόνα 0-2 [0-4] (23:00)

Τα ζευγάρια στους «8»:

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα

Σοσιεδάθ – Σανταντέρ

Εσπανιόλ – Ρεάλ

Ατλέτικο – Μπιλμπάο




Στοιχεία για τον αγώνα: ΛΕΒΑΝΤΕ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ21X
4.604.951.402.38

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 17/01/2014 01:21
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΙΧΤΟΥΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ!

στις 17/01/2014 01:41
o kaluteros tou kosmou me diafora....

στις 17/01/2014 01:58
Μην ακούμε ο καλύτερος του κόσμου...ο ροναλντινιο τι ήτανε? Ξεχάστηκε εντελώς...καλός ο μεσι στην εποχή μας μακράν αλλά όχι και καλύτερος...

στις 17/01/2014 02:02
ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΟΥ!!

στις 17/01/2014 02:04
o ronaldinho i alithia einai oti epekse mpala 2-3 xronia mono k meta stamatise...o Messi paizei etsi apo ta 18 tou!opos kai o Ronaldo...den exei simasia ti tha kaneis gia 2-3 xronia alla se oli sou tin kariera!

στις 17/01/2014 03:33
fusekis oti nane les.stin pari pou itan o ronaldinho dn epeze bala e?4 4 xronia pou itan stin barca kai o messi emathe apo afton na pezei dn ta ksereis e?mallon eise mikros se ilikia kai dn to prolaves apo mikro ton ronaldinho gia na ta les afta.o enas kai monadikos paikths pou oti kanoun o ronaldo-messi-neymar kai opios alos malakas thelete ektos ghpedou(vlepe pre-start ta kolpa pou kanoun) o roni agori mou ta ekane entos ghpedou.freestyler+eppagelmatias podosferistis o ronaldinho astaaaa disekatomiria eth brosta o typos.tora gamaei averta mounares stin psolh tou

στις 17/01/2014 14:26
AX00AX0AX0AX0AX00 TA ARXIDIA MOU EINA O CR7 AS MIN TRAUMATIAS O MESSI K TAH DUME AN PERNE XRUSI MPALA POU EX EI NA DEI APO TIN GENIA TIS GIOUNAINTET ANTE TRAVA AUTOKTONA ME TON CR7 SOU TON SAPIO!

στις 17/01/2014 14:54
tso kai lo twra me messi pali.tha vrontixei o xaros mesa sto bernabeou ston deutero gyro:P

στις 17/01/2014 14:58
Messi!

στις 17/01/2014 15:33
METRHSTE GOAL APO TWRA GIA TO POIOS 8A EINAI O KALYTEROS TOU XRONOU KSEKINHSE TO KONDER HDHHHHHHHHHH

στις 17/01/2014 16:04
Δε θα μαθουμε ποτε αν ο ροναλντο μπορει να βαλει παρομοιο γκολ γιατι θα χε σταματησει στο 0:06 ζητωντας φαουλ. (εκτελωντας και τις απαραιτητες κωλοτουμπες)

στις 17/01/2014 16:17
h diarkeia metraei.

στις 17/01/2014 16:17
loipon messsiiiiiiiiiiiiiii.

στις 17/01/2014 23:34
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΜΕΣΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ!!!!

στις 18/01/2014 02:06
Μονο οι οπαδοι της Ρεαλ μισουν τον Μεσι. Ολοι οι ποδοσφαιροφιλοι στον κοσμο υποκλινονται μπροστα του.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.