Κύπελλο Ιταλίας: Συμπλήρωσε το «παζλ» των «8»  η Νάπολι

Κύπελλο Ιταλίας: Συμπλήρωσε το «παζλ» των «8» η Νάπολι

16/1/2014 00:41
Η Αταλάντα προηγήθηκε στο «Σαν Πάολο», ωστόσο η Νάπολι με γκολ των Καγιεχόν και Ινσίνιε, ανέτρεψε το σκορ (3-1) και συμπλήρωσε το «πάζλ» των «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Το τελευταίο εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου «σφράγισε» η Νάπολι, η οποία κέρδισε με ανατροπή την Αταλάντα (3-1) στο «Σαν Πάολο» και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα απέναντι στην κυπελλούχο Λάτσιο, την οποία και θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο.

Η Αταλάντα πήρε προβάδισμα στο 14ο λεπτό με τον Ντε Λούκα, ωστόσο ένα λεπτό μετά η Νάπολι απάντησε με ωραίο σουτ του Καγιεχόν.

Οι «παρτενοπέι» προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ και τα κατάφεραν στο 72’ με έναν απίστευτο τρόπο!

Σε κάθετη πάσα προς τον Ιγκουαϊν, που ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ, ο Ντελ Γκρόσο σταμάτησε, γύρισε και σήκωσε το χέρι του ζητώντας το οφσάιντ. Η μπάλα όμως δεν έφτασε ποτέ στον Αργεντινό φορ καθώς χτύπησε στην πλάτη του Ντελ Γκρόσο και στρώθηκε στον Ινσίνιε, ο οποίος έκανε το 2-1!

Ο διαιτητής έδειξε σέντρα και όλοι οι παίκτες της Αταλάντα την «έπεσαν» στον βοηθό, με τον Μάριο Γέπες να βγαίνει εκτός εαυτού και να βλέπει την κόκκινη κάρτα!

Εν τέλει, στο 80’ ο Καγιεχόν με δεύτερο προσωπικό γκολ, «σφράγισε» την πρόκριση των «παρτενοπέι», διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.