Πρέμιερ Λιγκ: Ξανά στην κορυφή η Άρσεναλ

14/1/2014 00:27
Μέσα σε διάστημα ενός λεπτού η Άρσεναλ πέτυχε δύο γκολ κόντρα στην Άστον Βίλα, με αποτέλεσμα να φύγει με τη νίκη (2-1) από το «Βίλα Παρκ» και να περάσει ξανά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Άστον Βίλα (2-1) και «σκαρφάλωσε» ξανά στην κορυφή με 48 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της Μάντσεστερ Σίτι (47) και Τσέλσι (46’).

Όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα λεπτό, με τον Γουίλσιρ να ανοίγει το σκορ στο 34’ ενώ ο ίδιος στο 35’ «σέρβιρε» στον Ζιρού και αυτός με ωραία ενέργεια διπλασίασε το προβάδισμα των «κανονιέρηδων».

Η Άστον Βίλα προσπάθησε να απαντήσει και κατάφερε να μειώσει με τον Μπεντέκε στο 75’, ωστόσο στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να φύγει από το «Βίλα Παρκ» με τρεις πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι της.