Κύπελλο Αγγλίας: Πήρε εκδίκηση η Λίβερπουλ

5/1/2014 19:43
Εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό της πήρε απέναντι στην Όλνταμ η Λίβερπουλ, η οποία με το πρώτο γκολ του Άσπας (54’) και το αυτογκόλ του Ταρκόφσκι (82’) κέρδισε με 2-0 και προκρίθηκε στους «32» του Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μπόρνμουθ/Μπέρτον.

Πέρσι η Όλνταμ είχε ρίξει στο… καναβάτσο τη Λίβερπουλ, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου με σκορ 3-2, ωστόσο φέτος οι «κόκκινοι» δεν την «πάτησαν» καθώς κέρδισαν με 2-0 στο «Άνφιλντ» και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι έχοντας για πρώτη φορά βασικό τον Στίβεν Τζέραρντ μετά τον τραυματισμό του αλλά τον Λουίς Σουάρες στον πάγκο για 76 λεπτά, δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά στο πρώτο μέρος.

Ωστόσο στην επανάληψη ο Ιάγκο Άσπας πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ στο 54ο λεπτό άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη.

Ο ίδιος είχε δοκάρι λίγο αργότερα για να διπλασιάσει το προβάδισμα των «κόκκινων», ωστόσο στο 75’ ο Πετράσο παραλίγο να ισοφαρίσει το σκορ για τη μαχητική Όλνταμ.

Όμως τα όνειρα των φιλοξενούμενων «έσβησαν» στο 82’ όταν ο Ταρκόφσκι άλλαξε την πορεία της μπάλας μετά το σουτ του Στέρλινγκ και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-0.

Έτσι, η Λίβερπουλ προκρίθηκε στους «32», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Μπόρνμουθ/Μπέρτον.

Αντίπαλοι πατέρας και υιός Ρότζερς, με τον άσο της Όλνταμ, Άντον να αγωνίζεται για επτά λεπτά στο φινάλε του ματς.

Στο άλλο παιχνίδι η Πόρτ Βέιλ παρότι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, ήρθε τελικά ισόπαλη 2-2 απέναντι στη Πλίμουθ και το ζευγάρι θα οδηγηθεί σε επαναληπτικό.