Κύπελλο Αγγλίας: Στους «32» η Τσέλσι

5/1/2014 18:25
Με γκολ των Μίκελ (66’) και Οσκάρ (71’), η Τσέλσι κέρδισε με 2-0 την Ντέρμπι στο «Πράιντ Παρκ» και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Στόουκ στο Λονδίνο.

Η Τσέλσι παίζοντας με «μείγμα» βασικών-αναπληρωματικών, δεν έπιασε υψηλή απόδοση κόντρα στη Ντέρμπι του Στιβ ΜακΛάρεν, ωστόσο εμφανίστηκε σοβαρή και «κλείδωσε» την πρόκριση μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Αρχικά ο Όμπι Μίκελ με κεφαλιά στο 66’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 300 συμμετοχές του με τη φανέλα της Τσέλσι, πετυχαίνοντας μόλις το 4ο γκολ (!) του με τον σύλλογο.

Πέντε λεπτά ο Οσκάρ με ωραίο σουτ διπλασίασε το προβάδισμα των «μπλε», διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 το οποίο στέλνει την Τσέλσι στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Στόουκ στο «Στάμφονρτ Μπρίτζ».

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Σάντερλαντ επικράτησε με 3-1 της Καρλάιλ και προκρίθηκε στους «32» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κίντερμίνστερ/Πίτερμπόρο.