Πρέμιερ Λιγκ: Με το «δεξί» η Μάντσεστερ Σίτι!

1/1/2014 16:43
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2014 η Μάντσεστερ Σίτι η οποία πέρασε νικηφόρα με 3-2 από την έδρα της Σουόνσι και πέρασε προσωρινά στην κορυφή με 44 βαθμούς.

Την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία κέρδισε με 3-2 την Σουόνσι στην Ουαλία και πέρασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με δυνατό σουτ του Φερναντίνιο, ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μπόνι ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σουόνσι.

Ωστόσο, στην επανάληψη η ομάδα του Μανουέλ Πελεγρκίνι «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μέσα σε 8 λεπτά, με τον Τουρέ να σκοράρει στο 58’ το 10ο του φετινό γκολ στην κατηγορία, ενώ στο 66’ ο Κολάφορ «κλείδωσε» τη νίκη για τη Σίτι, με τον Μπόνι να μειώνει απλώς στο 90+1’ για το τελικό 3-2.

Έτσι, οι «πολίτες» «σκαρφάλωσαν» ξανά στην κορυφή με 44 βαθμούς και περιμένουν πλέον γκέλα της Άρσεναλ κόντρα στην Κάρντιφ, ώστε να παραμείνουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.