Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση με «τεσσάρα» για Μπιλμπάο, «καθάρισε» ο γιος του Μίτσελ για τη Ράγιο

20/12/2013 00:54
Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα κόντρα στη Θέλτα, παίρνοντας εμφατική νίκη με 4-0 στο «Σαν Μαμές» και πέρασε στην επόμενη φάση εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπέτις. Αγχωτική πρόκριση για Βαλένθια, «καθάρισε» ο… γιος του Μίτσελ για τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Δείτε τα ζευγάρια στους «16».

Μπορεί η Μπιλμπάο να ηττήθηκε με 1-0 στο Βίγκο κόντρα στη Θέλτα, ωστόσο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε την πρόκριση για τους «16», καθώς επικράτησε με σκορ 4-0 στον επαναληπτικό του «Σαν Μαμές».

Το σκορ άνοιξε στο 21’ ο Μουνιαίν ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ ο Σουσαέτα ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 53’ ο Μάϊγιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι «κλείδωσαν» στη συνέχεια την πρόκριση με τα τέρματα των Μουνιαίν (80’) και Αντρούιθ (86’) για το τελικό 4-0.

Αγχωτική πρόκριση για Βαλένθια, «καθάρισε» ο γιος του Μίτσελ για τη Ράγιο

Το εισιτήριο για τους «16» εξασφάλισε και η Βαλένθια η οποία παίζοντας το πρώτο της παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Μίροσλαβ Τζούκιτς, κέρδισε με 1-0 τη Ταραγόνα (ομάδα γ’ κατηγορίας) στο «Μεστάγια» και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση εκεί όπου θα συναντήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μάλιστα η Ταραγόνα παραλίγο να κάνει την έκπληξη, καθώς στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση που θα της έδινε την πρόκριση, με τον Γκουαίτα να κρατάει το μηδέν για τις «νυχτερίδες».

Από την άλλη, η Ράγιο Βαγιεκάνο με δύο γκολ του γιου του Μίτσελ, Αντριάν Γκονθάλεθ κέρδισε με 3-1 τη Βαγιαδολίδ στη Μαδρίτη και προκρίθηκε στους «16».

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 28’ με τον Χάβι Γκέρα, σκορ που έδινε την πρόκριση στη Βαγιαδολίδ καθώς το πρώτο παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0.

Ωστόσο στο 32’ ο γιος του προπονητή του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 1-1 και ο ίδιος με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 87’ «λύτρωσε» την ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μπουένο.

Τέλος, την πρόκριση πήρε και η Εσπανιόλ που επικράτησε με 2-0 της Χαέν και θα αντιμετωπίσει στους «16» την Αλκορκόν.