Πρωταθλήτρια Αργεντινής η Σαν Λορέντζο!

Πρωταθλήτρια Αργεντινής η Σαν Λορέντζο!



Η Σαν Λορέντζο αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αργεντινής για 15η φορά στην ιστορία της, κατακτώντας το Torneo Inicial μετά το 0-0 στην έδρα της Βελέζ καθώς οι άλλες δύο διεκδικήτριας του τίτλου, Νιούελς και Λανούς ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Τρομερό φινάλε στην Αργεντινή, με την Σαν Λορέντζο να κατακτάει τον τίτλο μετά την ισοπαλία 0-0 που απέσπασε στην έδρα της Βελέζ, καθώς στο άλλο παιχνίδι, η Νιούελς Ολντ Μπόις αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Λανούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως και οι τέσσερις ομάδες διεκδικούσαν τον τίτλο μέχρι το φινάλε, με την Σαν Λορέντζο να είχε δύο βαθμούς περισσότερους από τις άλλες τρεις διεκδικήτριες, με αποτέλεσμα οι δύο ισοπαλίες να ήταν αρκετές για να της δώσουν τον τίτλο.

Έτσι, η Σαν Λορέντζο αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αργεντινής για 15η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το Κλαουσούρα που κατέκτησε το 2007.

Αναλυτικά η βαθμολογία της πρώτης τετράδας:

1. Σαν Λορέντζο 33

2. Λανούς 31

3. Βελέζ Σάρσφιλντ 31

4. Νιούελς 31



Ομάδες που αφορά: ΝΙΟΥΕΛΣ, ΛΑΝΟΥΣ

Σχολιασμός

9 σχόλια:

στις 16/12/2013 05:08
mas gamimsan ta oneira

στις 16/12/2013 07:58
ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ BIG 5... TΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ. ΜΠΟΚΑ-ΡΙΒΕΡ-ΙΝΤΕΠΕΤΙΕΝΤΕ-ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΖΟ-ΡΑΣΙΝΓΚ

στις 16/12/2013 14:40
H OMADA TOU PAPA DEN EINAI AUTH?

στις 16/12/2013 15:05
Ο Πάπας, Φραγκίσκος Α’, είναι φανατικός οπαδός της Σαν Λορένζο και από την πρώτη μέρα της εκλογής του έγινε γνωστή η αγάπη του για τον σύλλογο. Μάλιστα, είναι και μέλος, υποστηρίζοντας για χρόνια το σωματείο. Είναι σπάνιο για έναν πνευματικό άνθρωπο να ασχολείται τόσο πολύ με το ποδόσφαιρο και είναι άξιο απορίας από πού προέρχεται αυτή η αφοσίωση του Πάπα στη Σαν Λορένζο.

Ένας φανατικός οπαδός, όπως δείχνει να είναι ο Πάπας, πηγαίνει στο γήπεδο, φοράει φανέλες και κασκόλ της αγαπημένης του ομάδας, τραγουδάει συνθήματα και πανηγυρίζει έξαλλα κάθε γκολ. Άραγε, ο Φραγκίσκος Α’, έχει αυτά τα χαρακτηριστικά ή επειδή αποφάσισε να ακολουθήσει τον δρόμο του Θεού δεν είναι τόσο εκδηλωτικός; «Πήγαινε στο γήπεδο ειδικά τη δεκαετία του 1940, όταν η Σαν Λορένζο κατέκτησε το πρωτάθλημα, το 1946. Αυτή είναι η αγαπημένη του ομάδα.

Ο 76χρονος Αργεντινός καρδινάλιος έχει κατά καιρούς προσευχηθεί στην εκκλησία για τη Σαν Λορένζο, έτσι ώστε η ομάδα να έχει επιτυχίες και έχει ευλογήσει τους παίκτες και το

στις 16/12/2013 15:06
τους οπαδούς!

στις 16/12/2013 15:49
λολ εαν το εγραψες μονος σου αυτο πανο σου βγαζω το καπελο εισαι καλος δημοσιογραφος :)

για την σαν λορενζο τι να πω δικαια το πηρε επαιξε μπαλαρα το τελευταιο 3μηνο και αξια εφτασε εδω που εφτασε.Θα μπορουσε ομως να το ειχε χασει εαν η λανους τελειωνε 2-3 με την νιουελς! τυχερη η σαν λορε..

στις 16/12/2013 15:58
όχι από πηγή είναι, οπότε αφού δεν το έγραψα εγώ, θα σκίσω το πτυχίο μου και θα αλλάξω επάγγελμα.

στις 16/12/2013 17:23
Distixws to prota8lima argentinis exei katadisei mavro xali, gia ton poutso kavala teliws. Mono k apo to sistima va8mologisis poy exei na to krinei kaneis,vgazei ta dika tou zofera simberasmata...

στις 18/12/2013 19:06
[email protected] .. to les avto epeidh i river tin troei apo padou??

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.