Τσάμπιονς Λιγκ: Αγχώθηκε… αλλά πέρασε στους «16»!

Τσάμπιονς Λιγκ: Αγχώθηκε… αλλά πέρασε στους «16»!



Ο Ολυμπιακός είναι στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ! Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έπαιξαν με τη φωτιά χάνοντας δύο πέναλτι (!), πήραν τελικά τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Άντερελχτ στο «Καραισκάκη» και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Δύο γκολ ο Σαβιόλα (33’, 58’), ένα ο Τσόρι στις καθυστερήσεις, με 8 παίκτες (!) τελείωσε το παιχνίδι η Άντερλεχτ.

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 3-1 την Άντερλεχτ σε ένα τρελό παιχνίδι στο «Καραϊσκάκη» και με 10 βαθμούς «σφράγισε» το εισιτήριο ως δεύτερος στον όμιλο του, καθώς η Παρί Σεν Ζερμέν παρά την ήττα κόντρα στη Μπενφίκα (2-1) είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας την απόλυτη υπεροχή στην αναμέτρηση και στο 33' ο Σαβιόλα χρίστηκε σκόρερ, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 1-0. Ωστόσο η Άντερλεχτ που όπως έδειξε, μόνο... αδιάφορη δεν ήρθε στην Αθήνα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 38' με τον Κλιέσταν έπειτα από αντεπίθεση, με το 1-1 να μένει ως το ημίχρονο.

Στην επανάληψη… ο χαμός! Αρχικά στο 49’ ο Καγιουτέ απόκρουσε με το χέρι σου του Μασάντο, με αποτέλεσμα να αφήσει την Άντερλεχτ με 10 και να επιτρέψει στον Σαβιόλα να βαρέσει πέναλτι, με τον Αργεντινό όμως να αστοχεί από την άσπρη βούλα!

Τσάμπιονς Λιγκ: Αγχώθηκε… αλλά πέρασε στους «16»!Ωστόσο, ο ίδιος πήρε… ρεβάνς, και στο 58’ βάζοντας το πόδι στο σουτ του Φουστέρ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 2-1!

Η Άντερλεχτ δεν πτοήθηκε από το αριθμητικό μειονέκτημα και στο 66’ ο Ζιλέ παραλίγο να ισοφαρίσει, με τον Ρομπέρτο να δείχνει την κλάση του, σώζοντας την ομάδα του από την ισοφάριση!

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Βάις κέρδισε νέο πέναλτι, όμως ούτε ο Σλοβάκος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πρoτό, χάνοντας την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση...

Τα λεπτά κυλούσαν και η Άντερλεχτ κινούνταν επικίνδυνα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ρομπέρτο να πραγματοποιεί νέα μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ζιλέ στο 73’, ενώ στο 88' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες, καθώς ο Ενσακαλά έκοψε τον Βάις με φάουλ.

Έτσι, στις καθυστερήσεις έπειτα από αντεπίθεση, ο Σλοβάκος άσος κέρδισε νέο πέναλτι αλλά και την αποβολή του τερματοφύλακα Προτό, με αποτέλεσμα ο Μίτροβιτς (!) να αναλαμβάνει καθήκοντα τερματοφύλακα, καθώς είχαν συμπληρωθεί οι αλλαγές για τους Βέλγους.

Ο Ντομίνγκιεζ σημάδεψε σωστά και με τη βοήθεια του δοκαριού διαμόρφωσε το τελικό 3-1 το οποίο έδωσε τη μεγάλη και… περιπετειώδη πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο (53’ Βάις), Κάμπελ, Σαβιόλα (61’ Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (88’ Εντινγκά), Ολαϊτάν.

Άντερλεχτ (Τζον Φαν Ντεν Μπρομ): Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε (72’ Ατσεάμπονγκ), Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς (53’ Νάουτινγκ), Κλιέσταν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ (83’ Τίλεμανς), Μίτροβιτς.

Η βαθμολογία:

1. Παρί Σεν Ζερμέν 13

2. Ολυμπιακός 10

3. Μπενφίκα 10

4. Άντερλεχτ 1



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Σχολιασμός

14 σχόλια:

στις 11/12/2013 00:04
SIKOSEEE TOOOO TO GAMHMENOOOOO DEN MPORW DEN MPORW NA PERIMENWWWWW SHKWSEE TOOOO TO GAMHMENOOOOO DEN MPORWW DEN MPORWW DEN MPORW NA PERIMENWWWWWWWWWWWWWWW

στις 11/12/2013 00:07
sfuri3e to,to gamhmeno,to penalnti!!

στις 11/12/2013 00:08
κανε ονειρα παχαρε

στις 11/12/2013 00:14
OLYMPIAKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

στις 11/12/2013 00:19
bravo re olympiake!! ta mounopana oi velgoi pezane poly dynata les k eixan tpt na diekdikisoun.pirane ta arxidia sto stoma tous telika.

στις 11/12/2013 00:21
Το αξιζαμε!

Τα αρχιδια μου οι αντιολυμπιακοι!!

στις 11/12/2013 00:33
ta penalti ine san tis pitses 2+1 doro to 3 aniparkto opos me astera ala de tha kratisi poli ixara stous 16 poutsa megali den iparxi 1 pou na ine vatos antipalos gia sas......

στις 11/12/2013 02:51
η πρόκριση στους 16 επιτεύχθει... άντε να δούμε και λίγο μπαλίτσα τώρα Μίτσελ... με Αστέρα και Άντερλεχτ κοιμηθήκαμε...

στις 11/12/2013 09:43
ti oraio pragma na eisai gavros...na perpatas sto dromo me psila to kefali kai oloi na sou dinoun sigxaritiria gia tin epiki prokrisi autis tis thrylikis omadas pou katadere akomi mia fora na kanei oli tin evropi na paramilaei me ta katorhwmara tou...

Stigmes tou 2004 zume magkes....elpizontas oloi na exoume tin idia katalixi kai o olympiakos na fthasei stin koryfi tis europis,ekei opou tou axizei na einai

στις 11/12/2013 13:07
oaxooaxaoxaxoaoxoaoxaox na tha sas dosoun oli sinxaritiria k gia to penalty pou kerdises ton astera k ne ime sigouros tha paris k to champions eukola ligo elipse na sas petaksi exo i anderlext thelete k koupa xaxax gelai o kosmos xaxaxaaxaxaxaxaxa

στις 11/12/2013 13:36
kala xerestai pou phrate 3 penalti valate to ena kai epezan me 8??

στις 11/12/2013 14:18
RE PALIKARIA OLYMPIAKOI ADERFIA MOU .. MIN AKOUTE KANENA.. MAS ZYLEYOYN KAI EMAS KAI THN OMADARA MAS .. ALLIOS DEN 8A MILOUSAN .. OI KOLIMENOI .. PAME GERA THRYLLEEEEEE

στις 11/12/2013 15:04
an kai dn eimai olympiakos tin prokrisi tin axize...bebaia mas pligwse me ayto to 4-6 goal

στις 11/12/2013 17:24
file thodoris_thess itan poli pithano to 4-6 goal an kai ithe zorika sto 93.kanonika thaxe erthi poli aneta an o weis ixe eustoxisi sto penalti pu kerdise o olibiakos.file den metrao to peoto penalti ou exase o saviola eno ixe evale to proto goal tou olibiakou epidi diorthose to lathos tou sti sinexia afu evale to deftero goal tou kai ixe dosi to provadisma ston olibiako(2-1). edaxsi to telefteo eustoxo penalti pu ektelestike apo ton dominguez ixe os apotelesma na kerdisun sto stixima osi toxan pexsi 4-6goal alla kai alla mac pu epiasan.alla telos panton opos fenete esi toxes pexsi 2-3 goals alla de pirazi!!!!!!!!!!alla vevea opos topes den ise olibiakos.ego ime!!!!!1

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.