Πρέμιερ Λιγκ: Κουνάει... σεντόνι η Τότεναμ

3/3/2013 20:16
Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Β. Λονδίνου ήταν η Τότεναμ, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 της Άρσεναλ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», επέστρεψε στην 3η θέση και πλέον έβαλε ισχυρή υποψηφιότητα για να κουνήσει... σεντόνι την επόμενη σεζόν.

Με την νίκη αυτή τα «σπιρούνια» άφησαν στην 4η θέση την Τσέλσι με 52 βαθμούς, ενώ απέκτησαν διαφορά 7 βαθμών από την Άρσεναλ στη μάχη των τριών ομάδων για τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε στο 37΄ο Μπέιλ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Λένον έκανε το 2-0 για την Τότεναμ, και παρά το γκολ του Μέρτεσάκερ στο 51’, οι «κανονιέρηδες» δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα να έχασαν έδαφος για τη μάχη της τετράδας.

Με τον Βενγκέρ να στήνει την άμυνα της Άρσεναλ πολύ ψηλά, ο Αλσατός τεχνικός έπαιζε με τη φωτιά. Και μπορεί στο πρώτο μισάωρο τα σχέδια του να απέδιδαν, καθώς η Τότεναμ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς ύστερα από μία κάθετη του Σίγκουρτσον, ο Μπέιλ βγήκε μόνος του απέναντι στον Σέζνι και έκανε εύκολα το 1-0 στο 37’.

Δεν πέρασαν δύο λεπτά και ο Λένον με γκολ-καρμπόν, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ύστερα από ασίστ του Πάρκερ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο μία κεφαλιά του Μερτεσάκερ στο 51’ ύστερα από κόρνερ, έδωσε πνοή στην Άρσεναλ η οποία μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά η Τότεναμ ήταν αυτή που είχε τις μεγαλύτερες στιγμές στη συνέχεια, με τους Μπέιλ και Σίγκουρντσον να σπαταλούν καλές ευκαιρίες, και παρά την πίεση της Άρσεναλ στο τελευταίο 20λεπτο, η νίκη πήγε τελικώς στους γηπεδούχους οι οποίοι βρέθηκαν πλέον ξανά στη 3η θέση.