Κύπελλο Ισπανίας: Η Μαδρίτη στα δύο!

28/2/2013 01:11
Υπόθεση… μαδριλένων θα είναι ο τελικός του Κυπέλλου Ισπανίας στις 18 Μάιου, καθώς μετά την χθεσινή πρόκριση της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπαρτσελόνα, η Ατλέτικο αποσπώντας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Σεβίλλη, εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη συμπολίτισσα με έπαθλο το τρόπαιο.

Οι «ροχιμπλάνκος» χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από μισή ώρα για να «σφραγίσουν» τη πρόκριση για τον τελικό, καθώς ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Φαλκάο στο 29’ έκανε το 2-0 για την Ατλέτικο, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση.

Η Σεβίλλη κατάφερε αν απαντήσει στο 39’ με γκολ του Νάβας και παρά την αποβολή του Μεντέλ στο 76’, έφτασε τελικώς στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις χάρη σε τέρμα του Ράκιτιτς. Μάλιστα οι Ανδαλουσιανοί έμειναν με 9 παίκτες στο 90+3΄λόγω αποβολής του Κοντογκμπιά.