Σέριε Α: Πήρε το ντέρμπι και πλησίασε τη Ρόμα η Γιουβέντους

11/11/2013 00:15
Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στην Ιταλία, επικρατώντας με 3-0 της Νάπολι στο Τορίνο, αποτέλεσμα που της επέτρεψε να πλησιάσει στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Ρόμα.

Η «Γηραιά Κυρία» δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη νέα «γκέλα» της Ρόμα, και με επιβλητική εμφάνιση κέρδισε με 3-0 την Νάπολι, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά της από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Γιορέντε (από θέση οφσάιντ), ενώ στην επανάληψη ο Πίρλο με εκτέλεση φάουλ στο 74’, διπλασίασε το προβάδισμα για τους πρωταθλητές.

Εν τέλει ο Πογκμπά με εκπληκτικό γκολ στο 80’, διαμόρφωσε το τελικό 3-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τη «Γηραιά Κυρία».

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 τη Σαμπντόρια με δύο γκολ του Ρόσι (11’ πεν., 17’) και επέτρεψε στους «βιόλα» να «σκαρφαλώσουν» στην 5η θέση με 24 βαθμούς.