Ενοχλήθηκαν για την «Αγιά-Σοφιά» οι Τούρκοι

Ενοχλήθηκαν για την «Αγιά-Σοφιά» οι Τούρκοι



Με ειρωνικό τρόπο σχολιάστηκε από τούρκικο δημοσίευμα η σύνδεση του νέου γηπέδου της ΑΕΚ με την «Αγιά-Σοφιά».

Έξαλλοι είναι στην Τουρκία με την παρουσίαση του νέου γηπέδου της ΑΕΚ, καθώς άρθρο της Τουρκικής εφημερίδας Milliyet, σχολιάζει με ειρωνικό τρόπο το όνομα και τα σχέδια της «Αγιά Σοφιάς», ενώ αναφέρθηκε στους ανθρώπους των κιτρινόμαυρων λέγοντας ότι «έχουν εμμονή με το Βυζάντιο».

Αναλυτικά το άρθρο:

«Πριν από λίγες μέρες η ΑΕΚ (η οποία κατά σύμπτωση έχει τα ίδια χρώματα με την Ιστανμπούλσπορ) παρουσίασε τα σχέδια του νέου της γηπέδου. Η εκδήλωση ήταν ό,τι τρομερότερο για έναν Τούρκο εθνικιστή. Δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα χειρότερο από αυτό.

Μόνο το όνομα είναι αρκετό, η «Αγια Σοφία». Ναι ακριβώς έτσι. Οι εκκλησίες από την Κωνσταντινούπολη αναγκάστηκαν να φύγουν όμως το νέο γήπεδο θα εξασφαλίζει το πνεύμα τους»
.

Μάλιστα γίνεται αναφορά στο γεγονός ότι στην παρουσίαση υπήρχαν εικόνες από την Κωνσταντινούπολη, στο ότι μεταφέρθηκε μήνυμα του Πατριάρχη και στο ότι οι θύρες του νέου γηπέδου θα έχουν ονόματα πόλεων της Μικράς Ασίας.

Παράλληλα ο αρθρογράφος στάθηκε στον εξωτερικό σχεδιασμό που παραπέμπει στα τείχη της Πόλης:

«Προσέξτε τώρα. Το γήπεδο εξωτερικά θα είναι όπως τα τείχη της Κωνσταντινούπολης. Τείχη σε μια πιο σύγχρονη μορφή τους. Υπήρχε μάλιστα και σλόγκαν: Αυτά τα τείχη δεν θα πέσουν ποτέ ξανά. Πως»;

«Aν έχετε το όνειρο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας αυτοί έχουν εμμονή με το Βυζάντιο. Είναι το όνειρο τους
» και καταλήγει με νέο ειρωνικό σχόλιο: «Ένα γήπεδο που θα περιτριγυρίζεται από τείχη; Ο κόσμος δεν μπορεί παρά να χαμογελάσει. Αναρωτιέμαι αν θα βάλουν και τάφρους γεμάτες με νερό».



Ομάδα που αφορά: ΑΕΚ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 09/11/2013 00:32
Πωπω τι πλακα που εχουν αυτοι οι τουρκοι ε?

στις 09/11/2013 00:41
Κομπλεξικοί με την αλήθεια μια ζωή οι τούρκοι!!!

στις 09/11/2013 00:55
τουρκακια πειτε μου λιγο εσεις την χτισατε την αγια σοφια η ο ιουστινιανος???

στις 09/11/2013 01:04
ρε μογγολια γαμημενοι.γαμω τον σουλειμαν σας μαλακισμενα.σκατα και κατρουλια στα μουτρα του κεμαλ και του αλαχ γαμιδια.θα σας εξαφανησουμε

στις 09/11/2013 01:32
ενταξει ενα αρθρο ειναι οχι οτι ασχολιται και η τουρκια με το γυπεδο της ΑΕΚ μην τρελαθουμε οποιοσδηποτε απ οποια πλευρα κι αν ειναι μπορει να κανει θεμα ετσι κιεδω αν το εγραφε ο ΣΤΟΧΟΣ ποσο μεγαλη αξια θα ειχε?

στις 09/11/2013 02:45
στα παπάρια μας!

στις 09/11/2013 09:23
de tha koimithw to brady...

στις 09/11/2013 12:44
ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΑΛΙ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΘΑ 'ΝΑΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ ΜΟΓΓΟΛΟΙ!ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ,ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑΣ,ΤΗΣ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ,ΤΟΥ ΑΙΒΑΛΙΟΥ,ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ.ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΙ.

στις 09/11/2013 12:44
ksekiname me to gipedo ke ftanoyme pali sto topo moy mas aniki.

στις 09/11/2013 12:46
poy mas aniki

στις 09/11/2013 12:47
ZEITO O PONTOS KAI I MIKRI ASIAAAAAAAAAA

στις 09/11/2013 13:14
APOPSEIS TEKMIRIOMENES DIAVAZW EDW APO ANTHRWPOUS YPSILOU EPIPEDOU MORFOSIS... TIPOTA DE SAS ANIKEI... OUTE KAN O EAYTOS SAS.. KSYPNATE

στις 09/11/2013 14:19
ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΨΕΥΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΟΤΙ ΜΝΗΜΙΟ ΕΧΕΙ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΧΑΡΙΣ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΙΑΡΙΔΕΣ.ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΙΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΡΟΙΟΝ ΕΠΙ ΕΞΑΦΑΝΗΣΗ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙ 65 ΕΚΑΤ. Ο "ΤΙΓΡΗΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ? ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕ? ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...

στις 09/11/2013 18:56
tourkosporoi to mouni pou sas exei apla...

στις 10/11/2013 03:21
πάχαρε πραγματικά ζεις σ' ένα δικό σου κόσμο μαγικό!

σε χαίρομαι πάντως!

άλλωστε το να σου εξηγήσω νομίζω θα είναι χάσιμο χρόνου!

και τον χρόνο μου τον σέβομαι!

στις 16/11/2013 20:18
ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΟΓΓΟΛΑΚΙΑ.ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΘΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΜΑΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ.ΟΥΣΤ ΚΟΛΟΤΟΥΡΚΟΙ ΑΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΒΡΩΜΟΤΟΠΟ ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ

στις 16/11/2013 20:30
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.