Εύκολη νίκη για Μπενφίκα πριν από τον Ολυμπιακό

2/11/2013 01:50
Περίπατο έκανε πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό η Μπενφίκα, η οποία κέρδισε με 3-0 την Ακαντέμικα εκτός έδρας και μείωσε –προσωρινά- στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Πόρτο.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού δε συνάντησε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Ακαντέμικα, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο χάρη στο τέρμα του Καρντόζο στο 34’ (το 5ο του γκολ στα τελευταία 6 παιχνίδια των «αετών») και το αυτογκόλ του Γκοιάνο στο 37’.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ζόρζε Ζεζούς έριξαν το ρυθμό, κρατώντας δυνάμεις για το κρίσιμο παιχνίδι της Τρίτης με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη», με τον Μάρκοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 86ο λεπτό.

Έτσι, με αυτή τη νίκη η Μπενφίκα πέρασε μόνη στη δεύτερη θέση με 20 βαθμούς έναντι 17 της τρίτης Σπόρτινγκ που έχει παιχνίδι λιγότερο, ενώ παράλληλα μείωσε στους 2 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Πόρτο που αντιμετωπίζει το Σάββατο την Μπελενένσες.