Τσάμπιονς Λιγκ: «Πάγωσε» το «Ντραγκάο» η Ζενίτ, «τρένο» η Ατλέτικο (7ος όμιλος)

23/10/2013 00:37
Η Ζενίτ με γκολ του Κερζακόβ στο 86’ κέρδισε με 1-0 την Πόρτο στο «Ντραγκάο», ενώ η Ατλέτικο έκανε το τρία στα τρία, επικρατώντας με 3-0 της Αούστρια στη Βιέννη.

Ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε η Ζενίτ, η οποία πήρε την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 1-0 την Πόρτο στο «Ντραγκάο» για την 3η αγωνιστική των ομίλων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την Πόρτο η οποία μόλις στο 6ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ερέρα.

Ωστόσο παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι «δράκοι» έψαξαν το γκολ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία 20’, με τον Λούτσο να σημαδεύει το δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στην επανάληψη, η Ζενίτ ανέβασε τον ρυθμό της και με κύριο εκφραστή τον Χούλκ προσπάθησε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Και παρότι ο πρώην άσος της Πόρτο δεν κατάφερε να πληγώσει την πρώην ομάδα του, ο Κερζακόφ με κεφαλιά στο 86’, έδωσε τη λύση στους Ρώσους, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

3x3 για Ατλέτικο

Στο άλλο παιχνίδι, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Αούστρια και με χαρακτηριστική άνεση, πήρε τη νίκη με 3-0 στην Βιέννη με αποτέλεσμα να κάνει το τρία στα τρία και να πάρει ισχυρό προβάδισμα για την πρωτιά.

Στο 8ο λεπτό έπειτα από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων, ο Ραούλ Γκαρσία άνοιξε το σκορ για το 1-0 των Ισπανών.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ντιέγκο Κόστα ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ (20’, 53’) «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.