Γιουρόπα Λιγκ: Ήττα σοκ για Ατλέτικο, ματσάρα στο «Μπορούσια Παρκ»

15/2/2013 00:15
Με αρκετές συγκινήσεις ολοκληρώθηκε και η δεύτερη βάρδια στη φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ, με την Ρουμπίν Καζάν να κάνει την έκπληξη νικώντας με 2-0 την πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στην Ισπανία, όπου μάλιστα έπαιζε και με 10 παίκτες για 45 λεπτά μετά την αποβολή του Σαρόνοβ.

Μάλιστα να σημειωθεί ότι το ζευγάρι είναι αυτό που διασταυρώνεται στους 16 με αυτό του Λεβάντε – Ολυμπιακός, ενώ το 2ο γκολ των Ρώσων το πέτυχε ο πρώην των «ερυθρόλευκων», Ορμπάιθ στο 90+5’ της αναμέτρησης.

Μεγάλο παιχνίδι στο «Μπορούσια Παρκ», καθώς Γκλάντμπαχ και Λάτσιο ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε ένα παιχνίδι με 2 ανατροπές, με τους Γερμανούς να γυρίζουν τούμπα το παιχνίδι από 1-2 σε 3-2 με γκολ στο 84’ και στο 88’, ωστόσο η Λάτσιο αν και με 10, πήρε προβάδισμα με τον Κοζαν να διαμορφώνει το τελικό 3-3 στο 90+4’.

Δύο γκολ του Μπείλ (45+1’, 90+3’) από απευθείας εκτελέσεις φάουλ, έδωσαν την νίκη στην Τότεναμ απέναντι στην Λιόν, με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν στο δεύτερο μέρος σε 1-1, ωστόσο ο Ουαλός φορ πετυχαίνοντας το 6ο του γκολ του σε 4 παιχνίδια με τους «πετεινούς», έδωσε στις καθυστερήσεις το προβάδισμα στην Αγγλική ομάδα.

Στα άλλα παιχνίδια, η Γκενκ πήρε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στη Στουτγκαρδη μετά το τελικό 1-1 στο «Μερσέντες Αρίνα», ενώ Ίντερ και Βασιλία κέρδισαν με 2-0 τις Κλουζ και Ντίπρο αντίστοιχα, παίρνοντας πλεονέκτημα ενόψει των επαναληπτικών. Τέλος Νιούκαστλ και Μέταλιστ έμειναν στο 0-0 στην Αγγλία, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη.

Τα αποτελέσματα στα παιχνίδια των 22:05:

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρουμπίν Καζάν 0-2 (6' Καραντενίζ, 90+5' Ορμπάιθ)

Ίντερ - Κλουζ 2-0 (20',87' Παλάσιο)

Νιούκαστλ - Μεταλίστ 0-0

Στουτγκάρδη - Γκενκ 1-1 (42' Γκέντνερ / 90+1' Πλετ)

Βασιλεία - Ντίπρο 2-0 (23' Στόκερ, 67' Στρέλερ)

Γκλάντμπαχ - Λάτσιο 3-3 (17' πέν. Στραντσλ, 84' πέν. Μαρξ, 88' Αράνγκο / 57' Φλόκαρι, 64', 90+4' Κόζακ)

Τότεναμ - Λιόν 2-1 (45'+1, 90+3' Μπέιλ / 55' Ουμτιτί)