Σέριε Α: Δεν σταματάει πουθενά η Ρόμα!

19/10/2013 00:00
Με τον Πιάνιτς να πετυχαίνει δύο γκολ με εύστοχες εκτελέσεις φάουλ και πέναλτι, η … ασταμάτητη Ρόμα κέρδισε με 2-0 τη Νάπολι, έκανε το 8 στα 8 στο πρωτάθλημα και ξέφυγε -προσωρινά με πέντε βαθμούς στην κορυφή.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ρόμα η οποία έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιάνιτς, κέρδισε (και) τη Νάπολι με 2-0 στη Ρώμη, και έκανε το 8 στα 8 στο πρωτάθλημα, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι «τζιαλορόσι» άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, ενώ στο 71’ ύστερα από πέναλτι που απέφερε και την αποβολή του Καναβάρο, ο Βόσνιος άσος διαμόρφωσε το 2-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την ομάδα του.

Να σημειωθεί πως η Νάπολι σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, καθώς στο πρώτο μέρος ο Ντε Σάνκτις σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Πάντεφ, ενώ είχε και δοκάρια με τους Ινλέρ και Χάμσικ για να πετύχει ένα τέρμα.