Κύπελλο Γ’ Εθνικής: Πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ

13/10/2013 17:05
Την πρόκριση για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-0 του Ηλυσιακού στο ΟΑΚΑ χάρη στα τέρματα των Γεωργέα, Μπρέτσεβιτς και Πόποβιτς. Με Άγιο Νικόλαο στις 17 Νοεμβρίου η 3η αγωνιστική.

Μετά από ένα ημίχρονο όπου η ΑΕΚ σπατάλησε ευκαιρίες για γκολ, ο Νίκος Γεωργέας έδωσε τελικά τη λύση στο 55ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για την «Ένωση», η οποία στη συνέχεια «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση, καθώς ο Μπρέτσεβιτς στο 60’ και ο Πόποβιτς στο 76’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 κόντρα στον Ηλυσιακό, σκορ το οποίο επέτρεψε στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να πάρει την πρόκριση για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ' Εθνικής.

Όπως σε όλα της τα παιχνίδια τη φετινή σεζόν, έτσι και σήμερα, η ΑΕΚ είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ με τους Ντακόλ, Γροντή, Πόποβιτς και Μπρέτσεβιτς, ενώ στο 12’ ζήτησε και πέναλτι για χέρι στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζεται».

Ωστόσο στην επανάληψη, ο Νίκος Γεωργέας έδωσε τη λύση, ανοίγοντας το σκορ στο 55’ για το 1-0 της ΑΕΚ. Το γκολ έδιωξε το άγχος για τους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι πέντε λεπτά μετά διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπρέτσεβιτς να κάνει το 2-0 στο 60’.

Εν τέλει, ο Πόποβιτς με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 76’ το οποίο επιτρέπει στην ΑΕΚ να προκριθεί στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής εκεί όπου θα αντιμετωπίσει πάλι στο ΟΑΚΑ τον Άγιο Νικόλαο στις 17 Νοεμβρίου.

Οι συνθέσεις:

Ηλυσιακός: Νικολάου, Φίπε (38' Μητσόπουλος), Σίσκος, Καραπιπέρης, Ιωαννίδης, Αμανατίδης, Φλέγγας (64' Κολοβός), Μασούρας, Στρατάκης, Κωνσταντίνου (70' Αγγελόπουλος), ΚάμπαςΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Ρόβας, Σταθάκης, Πεταυράκης, Κορδέρο, Γεωργέας (80' Παληαρούτας), Γροντής, Πόποβιτς, Ντακόλ (86' Καζβιρόπουλος), Μπρέτσεβιτς (77' Τσεβάς)

Από την άλλη, την πρόκριση για την 3η αγωνιστική πήρε και η Λάρισα η οποία κέρδισε με 4-0 της Δόξας Πενταλόφου και θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Εθνικό Φιλιππιάδας.