Ονειρικό ντεμπούτο για τον άσο της Μαν. Γιουνάιτεντ στο Μπέρμιγχαμ

21/9/2013 23:00
Ονειρικό ντεμπούτο πραγματοποίησε με τη φανέλα της Μπέρμιγχαμ ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τζέσε Λίνγκαρντ ο οποίος αποκτήθηκε ως δανεικός από την ομάδα της Τσάμπιονσιπ και σημείωσε και τα τέσσερα γκολ (!) στη νίκη των «μπλε» με 4-1 κόντρα στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Το όνομα του Τζέσε Λίνγκαρντ πιθανόν να μας απασχολήσει άμεσα στο μέλλον. Ο 20χρονος επιθετικός χαφ ο οποίος «έβγαλε μάτια» στα φιλικά της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το καλοκαίρι, αποκτήθηκε από τη Μπέρμιγχαμ με τη μορφή δανεισμού… για έναν μήνα, και στο ντεμπούτο του κόντρα στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, σημείωσε 4 τέρματα στη νίκη των γηπεδούχων με 4-1 στο «Σεντ Άντριους».

Ο ίδιος μάλιστα πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε 13 λεπτά(!) ενώ διαμόρφωσεο το 4-0 στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 66' για το τελικό σκορ.

«Ήταν μια φανταστική εμφάνιση από το παιδί και ομολογώ ότι νιώθω απογοητευμένος, καθώς νόμιζα ότι θα σκόραρε 5 γκολ», δήλωσε ο κόουτς της Μπέρμιγχαμ, Τέρι ΜακΝτέρμοτ.