Τσάμπιονς Λιγκ: Επέστρεψε με νίκη η Ατλέτικο, ζορίστηκε η Πόρτο (7ος όμιλος)

19/9/2013 00:42
Μεγάλη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία κέρδισε με 3-1 την Ζενίτ στο «Βιθέντε Καλντερόν» και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο. Νίκη για Πόρτο στην Αυστρία, 1-0 την Αούστρια Βιέννης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε νικηφόρα στο Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Μιράντα να της δίνει το προβάδισμα στο 40’ έπειτα από κόρνερ του Κόκε. Στην επανάληψη, ο Χουλκ κατάφερε να ισοφαρίσει με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής, κάνοντας το 1-1 στο 58’, ενώ στο 62’ ο Κερζακόβ σημάδεψε το δοκάρι του Κουρτουά με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ωστόσο η βραδιά είχε χαρούμενο φινάλε για τους γηπεδούχους, καθώς στο 64’ ο Τουράν νίκησε τον Λοντίγκιν για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Ατλέτικο, ενώ ο ίδιος έδωσε την ασίστ στον Μπαμπτιστάο για το τελικό 3-1 στο 80’.

Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος άσος είχε περάσει στο παιχνίδι μόλις ένα λεπτό νωρίτερα, αντικαθιστώντας τον Αντριαν.

«Καθάρισε» ο Λούτσο για Πόρτο

Από την άλλη, η Πόρτο δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην νεοφώτιστη Αούστρια Βιένηνς, ωστόσο εν τέλει πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Αυστρία με 1-0 χάρη σε γκολ του Λούτσο Γκονσάλες.

Οι γηπεδούχοι στο ντεμπούτο τους στον θεσμό έβαλαν δύσκολα στους Πορτογάλους, ωστόσο τελικώς δεν κατάφεραν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από το γήπεδο, με τον Λούτσο Γκονσάλες να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 55’ έπειτα από τρομερή συνεργασία των παικτών του Φονσέκα.

Μάλιστα, οι Αυστριακοί θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, καθώς δύο λεπτά μετά είχαν δοκάρι με τον Στάνκοβιτς.