Πρέμιερ Λιγκ: Άλλη ξοδεύει, άλλη κερδίζει!

1/9/2013 20:02
Μπορεί η Τότεναμ να έχει ξοδέψει 108 εκατ. λίρες στο μεταγραφικό παζάρι, ωστόσο η Άρσεναλ που δεν έχει βγάλει ακόμα ούτε… λίρα από την τσέπη για μεταγραφή, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι των δύο ομάδων για την 3η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κανονιέρηδες», με σκόρερ τον Ζιρού στο 23ο λεπτό (σκόραρε για 3ο σερί παιχνίδι) κατάφεραν να κερδίσουν την γειτόνισσα Τότεναμ στο «Έμιρειτς», στο ντέρμπι του Β. Λονδίνου και να διπλασιάσουν τις νίκες τους στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μάλιστα, η Άρσεναλ είχε και άλλες ευκαιρίες για να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα, ωστόσο ο Γιορίς είπε «όχι» όποτε χρειάστηκε, με την Τότεναμ από την άλλη να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε ανατροπή του Σολδάδο από τον Κοσιελνί στο 51ο λεπτό.

Πρώτη εμφάνιση στην Πρέμιερ έπειτα από πέντε χρόνια για τον Φλαμινί, ενώ ντεμπούτο έκανε για την Τότεναμ ο Λαμέλα.