Σαμπιονά: Δύο στα δύο για Μαρσέιγ, Σεντ Ετιέν, «γκέλα» για Λίλ

17/8/2013 23:23
Το δύο στα δύο στο Σαμπιονά έκαναν Μαρσέιγ και Σεντ Ετιέν, με την πρώτη να κερδίζει με 2-0 την Εβιάν, ενώ η δεύτερη επικράτησε με 1-0 της Γκινγκάμπ. «Γκέλα» για Λίλ.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Μαρσέιγ, η οποία έφτασε τους 6 βαθμούς επικρατώντας με 2-0 της Εβιάν.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Ντμίτρι Παγιέ που σκόραρε ξανά (67΄) και έφτασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το σκορ είχε ανοίξει στο 16ο λεπτό ο Ζινιάκ.

Από την άλλη, το δύο στα δύο έκανε και η Σεντ Ετιέν που επικράτησε με 1-0 της Γκινγκάμπ, χάρη στο τέρμα του Λεμουάν στο 53ο λεπτό.

Αντίθετα, την ήττα με 2-1 στην έδρα της Ρεμς γνώρισε η Λιλ και έμεινε στους 3 βαθμούς. Η Ρεμς άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Αλμπάκ, ενώ ο Γκλομπάρντ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 67'.

Το μόνο που κατάφερε η Λιλ ήταν να μειώσει απλώς στο 89’ με τον Μπασά.

Στα άλλα παιχνίδια, η Τουλούζ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπορντό, η Μπαστιά επικράτησε με 2-0 της Βαλενσιέν, ενώ νίκη πήρε και η Νις η οποία κέρδισε με 2-1 την Ρεν, ξεπερνώντας το σοκ της τεσσάρας στην πρεμιέρα απέναντι στη Λιόν.