Μπουντεσλίγκα: Μπλόκαρε τη Σάλκε το Αμβούργο, ήττα για Στουτγκάρδη

11/8/2013 23:54
Έντεκα γκολ σε 2 παιχνίδια είχε το… μενού στο ρίξιμο της αυλαίας της 1ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα, με την Σάλκε να έρχεται ισόπαλη 3-3 απέναντι στο Αμβούργο, ενώ η Μάινζ πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Στουτγκάρδη.

Σάλκε και Αμβούργο αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στο Γκελζενκίρχεν σε ένα φανταστικό παιχνίδι με γκολ και ανατροπές.

Οι γηπεδούχοι πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα, καθώς ο Χούντελαρ έβαλε μπροστά την Σάλκε μόλις στο 2ο λεπτό, ωστόσο το Αμβούργο αντέδρασε άμεσα, με τον Φαν ντερ Φάαρτ να ισοφαρίσει στο 12’ σε 1-1, ενώ στο 24’ ο Μπάιστερ ολοκλήρωσε την ανατροπή την ομάδα του Τόρστεν Φινκ.

Ο Χούντελαρ με δεύτερο προσωπικό γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε σε 2-2 για τη Σάλκε, όμως στις αρχές του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ζόμπιχ στο 49’.

Με τον Γιούλιαν Ντράξλερ να βρίσκεται στον πάγκο ως τραυματίας από το 23’ τα πράγματα φάνταζαν δύσκολα για τη Σάλκε, ωστόσο ο νεοαποκτηθέντας Άνταμ Σάλαϊ, έδωσε τη λύση, καθώς με δικό του γκολ στο 72’ οι γηπεδούχοι πήραν τομ βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τελικό 3-3.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μάιντζ επικράτησε της Στουτγκάρδη με 3-2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νικολάι Μίλερ ο οποίος σημείωσε τα δύο εκ των τριών τερμάτων για τους γηπεδούχους.